loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

14. březen 2014

Montér jak z Pat a Mat

vlacky-pat-a-mat-introPat a Mat v jednom, aneb jak pobavit manželku. Už asi po osmé rozebírám motorové vláčky, co jsme dostali od švagra se slovy: "asi jsou plné vlasů, nejezdí". Chci je Staníkovi opravit aby jezdili. Takže nejdřív sháním asi týden správné šroubováčky na rozebrání, šroubky mají totiž atypický trojúhelníkový tvar.

Nakonec seženu v GME, to je obchod pro kutily s elektronikou. Když vláčky rozeberu a vyčistím, žádná změna. U jedné mašinky motorek trochu jede, u druhé ani prd. Ale houkají. Tak seženu dvě malé placaté baterky velikosti nabotnalé čočky, ano zase v GME. A vláčky dál vesele houkají a motorky se dál potměšile netočí. Zkoumám, koukám, drátky vedou k vypínači přes odpor a od něj do útrob k vyměněným baterkám. Několikrát se mořím rozmontováním a smotováním. Nic!

Nakonec tedy tipuji poruchu motorku. Odletuju je a vyměním! Ha, to je nápad. U rodičů mám ještě pájku po tátovi ... nebo taky ne. Nenašla se. Takže kupuju nejlevnější pájku k tomu dva DC motorky, jediné které jsem v GME na webu našel a které vypadají jako ty ve vláčku. Jo a pro jistotu ještě další várku baterek. Staník totiž vehementně s vláčky aspoň houká, když nejezdí.

vlacky-pat-a-mat

Konečně večer nastala chvíle klidu, usedám s pájkou a nářadím ke stolu a montuju, letuju. To abych zjistil, že ty nové motorky jsou menší, mají menší průměr hřídelky a nepasují! A kdyby jen to, vyletuju ven jeden motorek, abych věděl co přesně v GME chtít a jen tak pro jistotu ho zkusím napojit na tužkové baterky. A on se točí! Mrcha jedna! Co s tím?

Usedám zase ke stolu, rozmontovávám mašinku a koukám, jak se dostat do zbytku mašinky, abych zkontroloval dráty od baterek. A jak tak koukám, hořejšek mašinky musí být na spodek nějak přidělaný. Ale jak? Hledám, pátrám a PŘEKVAPENÍ v komínku je křížový šroubek. Vymontuju ho, vyndám předek lokomotivy a krve by se ve mě nedořezal! Z mašinky na mě kouká AAA baterka! Chápete to? Ona ta hračka má dvojí napájení různými baterkami. Jedno na houkání a jedno na ježdění! Přitom na houkání je na jasně viditelném místě, ale tu důležitou jezdící baterii někdo schová do úkrytu, ke kterému je hluboko zapuštěný šroubek v černém vnitřku komína? Takže nezjistitelný? Lucka se mi chechtá! A já se nedivím, když spočítám čas strávený ježděním pro díly, rozmontováváním a smontováváním, nákup šroubováků, co nakonc na výměnu baterek ani není potřeba, tam je totiž křížový a přidám nákup pájky ... no zkrátka účet že by se za to koupila minimálně jedna další mašinka možná i dvě!

Takže pozor! Až vám někdy nepojede mašinka, nezapomeňte kouknout do komína, jestli tam není šroubek. Ať nejste jako já za blbce.