loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

29. listopad 2012

Geniální kreslící program pro Android - Sketch Free

sketchy-free-introPodařilo se mi objevit opravdu geniální kreslící aplikaci pro Android. Proč geniální? Kdo mě zná ví, že superlativy zrovna neplýtvám, ale tahle kreslící apliakce mě opravdu dostala. Dokázala totiž to, co mi zatím nedokázal žádný jiný program nebo digitálního způsob kreslení.

Celé to začalo vlastně náhodou. Trochu jsem si hrál s telefonem a zkoušel jaké zajímavé aplikace a hry se dají na Google Play nalézt. Sketch Free (bohužel první verze už na Google Play není a druhá verze nemá ten báječný štětec, dobrá zpráva je, že existuje náhrada viz. níže) byla jen nějakou náhodnou doporučenou aplikací. Tak jsem jí prostě nainstaloval a nechal být. Druhý den, jsem se dostal k testování toho co jsem vlastně do mobilu dal spustil tuhle kreslící věc, lehce něco zkusil. A jen jsem ohromeně zíral.

Tohle jsem nakreslil za 30 vteřin. Ano čtete dobře, skutečně jen půl minuty.

sketchy-free-1

Tenhle prográmek umí něco co jsem už ani nečekal že na digitálním zařízení naleznu, natož aby mě vůbec napadlo, že by to mohl umět mobil. On mi totiž usnadňuje kreslení. Já vím, nezní to jako velká věda. Ale asi každý kdo si rád čmárá obrázky tužkou a pak něco zkusil digitálně nebo zdigitalizovat tak se radši vrátil k tužce. Jednoduchý obrázek nakreslím tužkou nebo uhlem poměrně rychle. Do počítače se ovšem dá rychle dostat leda naskenováním. Vytvářet to samé přímo digitálně už chce tablet. Ne takové ty nové přerostlé chytré telefony, ale takový ten původní tablet, tedy destička na stole s tužkou, co se chová jako myš. Jenže kreslíte na jednom místě a čáru sledujete na jiném místě. Chce to nějakou dobu než si zvyknete. Pak sice výhody digitální kreslení ve vrstvách začnou přinášet nějaké ty výhody. Ale pořád se u toho cítím jak kdybych se drbal levou rukou na pravém uchu. Dokonce když jsem si dal do jedné vrstvy nakreslený a naskenovaný obrázek a ve vrstvě nad tím ho zkoušel jen obkreslit, zabralo to víc jak půl hodiny. Obrázek co tužkou trval asi 5 minut.

No a teď je tu prográmek kde jen prstem kreslím, udělám základní schéma a on mi pomáhá, vyšrafuje některé věci, zkrátka zrychluje přenesení mé představy na papír, tedy na displej a to tak, že ručně by mě to trvalo mnohem déle. Zářil jsem nadšením a čmáral a čmáral ...

Pak jsem tedy objevil i jisté nedostatky, undo je bohužel jen s jedním krokem zpátky, což prostě nestačí. Občas kvůli nepřesnosti doteku, nebo špatnému pokusu přijdete o obrázek a musíte začít znovu. Je tam sice mazání, ale zatímco štětec Sketchy nádherně zrychluje kreslení, guma maže jen tenkou čárkou, takže něco vymazat dá docela práci. Obvykle je tak rychlejší vymazat obrazovku a nakreslit to celé od začátku znovu.

tuzkacek

Druhý kreslící pokus o vytvoření jedné z postaviček co jsem si vymýšlím pro omalovánky a herní grafiku, tedy pana Tužkáčka, tak zabral o něco víc času. Učil jsem se jak pracovat s prstem, abych se lépe trefoval, počítal s interakcí štětce při blízkosti dalších čar a protože výsledek už měl dopředu konkrétní představu, bylo to o něco delší kreslení. S mazáním a znovu kreslením asi 5 minut. Tady už asi chápete proč jsem tak nadšený, tvořím 5 minut a říkám jak to trvalo dlouho :).

dracek

Pomocí nabytých zkušeností následovala další čmáránka. Dráček. Tady bylo mazání ještě o něco více, ale postupně jsem většinu problematických míst zvládnul. Další obrázky tak už začaly být experimentováním s dalšími možnostmi. Další čtětce mě příliš nezaujaly, i když některé jsou zajímavě tvořivé, na Sketchy prostě nemají.

zamilovany

Přidal jsem experimentování s barvami a udělal dva obrázky zamilovaného panáčka a panenky.

zamilovana

Obrázky jsem nakonec stáhnul do počítače, spojil je v grafickém editoru a udělal tak zamilovaný pár.

zamilovani

Díky nadšení a zábavě kterou mi tenhle prográmek přináší, se můžete těšit na spousty dalších čmáránek, které budu na web přidávat.

Trochu technických údajů

Rozlišení obrázku odpovídá rozlišení zařízení na kterém kreslíte. V mém případě tedy momentálně 480x800. Kreslím na Samsung Galaxy Ace 2. Obrázky se ukládají v PNG a není problém je stáhnout do počítače. Podpis s webovkou je v obrázku dodaný až v počítači.

Prográmek Sketch Free si můžete stáhnout zdarma z Google Play >>Stáhnout>>

 Našel jsem náhradu za již nenainstalovatelný Sketch Free, jmenuje se Sketcher Free, obsahuje popisovaný geniální štětec a ještě má dalších pár drobností navíc (třeba více kroků zpět). Stáhnout a instalovat můžete opět z Google Play >>Stáhnout>>