8. září 2018
Jak vyřešit zálohování ve Windows 10 snadno a rychle
Jak ve Windows 10 vyřešit zálohování? Praktický přehled toho jak zálohuji a která softwarová řešení používám jsem sepsal do článku, který vám může pomoct udělat co nejdříve takový ten první krok: "Nechám to až budu mít volnou chvíli". Nenechávejte to tak, obvykle to končí poruchou HW a litováním, proč jste si ten čas nenašli. Navíc s Windows 10 máte celkem snadné řešení, která máte přímo integrované v systému.
Pokud chcete návod jak to dělám já a nezajímá vás povídání okolo, přeskočte rovnou na část "Jak zálohuji data já a proč"
Možnosti zálohování
Jak řešit zálohování z hlediska SW
Jsou v principu dvě možnosti jak zálohovat počítač, můžete dělat bitovou kopii, což uloží přesný stav disku 1:1 a obnovení zálohy znamená, že dostane počítač do stavu v jakém by byl přesně po čerstvém nainstalování počítače, nainstalování programů a nahrání dat z nějakého externího disku. Tak jak to uděláte když koupíte nový počítač, případně k nějakému dalšímu datu, kdy provádíte zálohu. Dříve to tak bylo řešené ve Windows 7, ale není to až tak praktické. Zálohování zabere nějaký časv řádu hodin, pravidelné zálohování zabírá dost místa a vždy se musíte vrátit do určitého stavu celého systému. Pokud takový způsob zálohy potřebujete, ve Windows 10 půjdete nejspíš cestou nějakého programu třetí strany. Například pomocí Acronis.
Mnohem praktičtější je využít přímo ve Windows 10 vestavěného zálohování s názvem historie souborů. Na zadaný disk nebo síť můžete zálohovat libovolné adresáře včetně podadresářů, včetně inkrementálních změn. Velkou výhodou je, že se můžete vrátit ke stavu každého jednotlivého souboru k nějakému datu / hodině, dle toho jak velkou historii chcete uchovávat a jak často máte automatické zálohování nastavené.
Častý omyl - Zálohy mám vyřešené, všechno mám v cloudu
V dnešní době cloudových služeb, dochází k častému omylu, že máte vše důležité v cloudu, ať už je to Dropbox, OneDrive, Google Drive nebo nějaké další služba. Takže zálohovat nepotřebujete, protože máte vše zálohované. Omyl. Jednak správná zálohy by měla umožnit dostat se ke stavu dat k určitému datumu, ale hlavně tím, že probíhá synchronizace s cloudem prakticky okamžitě v době kdy jste online, je zde riziko HW chyby, například určité části disku, nebo prostě jen nějakého poškození souboru, třeba při tvrdém restartu apod. Takto poškozený soubor se synchronizuje do cloudu a tím jste o data přišli. Takhle poškozený bude automaticky na všech zařízeních která pro synchronizaci používáte a zároveň vám kterékoliv zařízení může tuto chybu způsobit. Navíc pro citlivá data je určitě vhodné pro veřejné cloudy data šifrovat.
Jak řešit zálohování z hlediska HW
Je nutné zálohovat na jiný disk. Ideální je aby i zařízení bylo fyzicky oddělené. Vždy je to o tom, jaké jsou finanční možnosti a jaká rizika ztráty data chcete nést a taky jaký objem dat potřebujete zálohovat. Dá se zálohovat třeba na druhý disk v počítači (pokud máte například SSD a HDD v jednom zařízení), ale nedává to moc smysl. Protože sice máte data na fyzicky jiném nosiči, takže když selže jeden disk, máte druhý, ale pokud počítač někdo ukradne, třeba ho omylem přejedete autem, celý ho utopíte apod. o data jste stejně přišli.
Obvyklé možnosti jsou externí disk, připojený přes USB. Vhodné je mít ty disky 2 a zálohy zrcadlit. Můžete samozřejmě vypalovat data na CD nebo DVD, pokud ještě máte v počítači mechaniku, ale to se hodí spíš pro ruční zálohy nebo SW třetích stran, navíc vyžaduje vaši činnost. Můžete používat placené síťové služby které se připojují a tváří jako externí disk. To je vhodné pro malé objemy dat, nebo musíte mít opravdu rychlé připojení. Představte si jak několikrát denně taháte přes internetové připojení třeba 1-30 GB.
Pro mě osobně je nejvhodnější NAS, sám používám dvoudiskové Synology, já mám konkrétně DS216j, aktuálně už je novější verze. Je to dvoudiskové řešení, které mám v RAIDu, takže data se automaticky zrcadlí na druhý disk. Je to moje nejlepší HW investice za posledních minimálně 10 let. Počáteční investice NAS + 2x HDD je sice poněkud vyšší, ale vše funguje skvěle, po snadném nastavení máte k dispozici zároveň velké sdílené síťové úložiště, vlastní cloud omezený jen velikostí disku, multimediální domácí centrum a spoustu dalšího. Ovládání a celá správa zařízení je naprosto příkladná, takhle opravdu vypadá HW + SW co po vás skoro nic nechce, o všechno se postará a dělá to sám tak jak byste si představovali. Tipuju, že takhle intuitivně a prouživatelsky zřejmě pracují některé Apple systémy.
Jak zálohuji data já a proč
Historie souborů ve Windows na NAS pro data
Pro zálohování všech důležitých dat, nastavení programů, "program data" složky, adresáře a dokumentů, vlastně prakticky všeho, kromě Videa a Fotografií používám Historii souborů ve Windows 10. Nastavené zálohování mám na NAS, který má 2 disky v RAIDu (zdrcadlení). NAS mám připojený jako síťový disk s tím, že pracovní sdílená data mám jako disk Z a samostatný uživatelský adresář, kam dávám zálohy mám jako disk X.
Nastavení historie souborů je trošku bolestivé, protože musíte všechny adresáře naklikat, resp. základní uživatelské adresáře na data tam jsou, ale ostatní musíte přidat ručně. Podadresáře se zahrnují automaticky, ale pokud chcete jen některé z nich, musíte buď klikat natavení víc do hloubky, nebo dát některé adresáře do vyjímky. Můžete totiž vybrat i to co nezálohovat.
Co je v historii souborů vysloveně hloupé, že takto naklikané nastavení nejde uložit. Pokud něco nastavíte špatně, jinak, nebo jen chcete použít stejné nastavení na novém počítači máte smůlu, zase to musíte ručně proklikat.
Výhodou je, že máte možnost vrátit se zpět u každého souboru k nějakému předchozímu stavu podle datumu / času. Obnovení dat po pádu HW a nahrání na čerstvě instalovaný počítač funguje technicky bez problémů, ale z hlediska uživatele je to peklo, protože UX od Microsoftu s takovou možností vůbec nepočítá, sám jsem si obnovou dat nedávno prošel a proto už připravuji další článek, jak správně udělat sled kroků, aby se data v pořádku obnovila.
Důležité je zvážit četnost ukládání změn. Původně jsem měl výchozí nastavení Windows, ukládat po 1 hodině. Z 57 GB záloh, bylo do konce týdne víc jak 1TB dat! Takže jsem to změnil na ukládání změn s četností 1 den a zpětně nechci historii donekonečně ale stačí změny za poslední 3 měsíce. Případnou ztrátu 1 dne akcteptuji.
Důvodem bylo to, že běžných dat zálohuji i soubory Thunderbirdu a zkrátka každých 5 minut se stáhnout nové maily, včetně spamu, binární soubory v kterých jsou data se změní a tak se mi každou hodinu znovu zálohovaly skoro všechny emailové složky. Ano i přesto, že mám většinu emailů na IMAPech tak je zálohuji.
Poznámka k Synology SW: Chtěl jsem původně použít pro zálohování Cloud Station Backup, dělá v principu totéž co historie souborů ve Windows, jen je lehčí zvolit adresáře pro zálohování a určitě bude snažší z hlediska uživatele obnovit data na novém PC. Jenže pro mě nepochopitelně není možné zálohovat "Program Data" složku, nebo cokoliv v ní. Odůvodnění Symantecu je, že se tam prý data mění příliš často ... wtf?
Možné vylepšení zálohovacího scénáře: Synology NAS který používám má USB, které umí postup: připojím jednou týdně / měsíčně do USB v NAS externí HDD, NAS ho automaticky rozpozná a pomocí SW balíčku (USB Copy) na něj automaticky přenese nastavená data. Jde tedy rozšířit zálohovací scénář o to, že pravidelně jednou za čas večer přinesete externí disk a ráno ho odpojíte s čerstvou kopií aktuálních záloh a disk fyzicky přenesete do jiné místnosti, jiného byt apod. A tím zajistíte i oddělení záloh na různá fyzická místa (např. pro případ krádeže, vyhoření bytu apod.). A kromě zastrčení disku do USB a jeho vyndání není třeba nic moc řešit.
Zálohování fotek a videa
Pro mé fotografické pracovní postupy jsem pro zálohování fotek a videa musel zvolit jinou variantu. Běžné focení znamená třeba 1200 fotografií za jednodenní focení. Ty musím následně projít protřídit a zbyde tak 100-150 fotek z nich cca 15-30 nejlepších upravím v rámci postprocessu. Výsledný adresář s hotovými fotografiemi i původním RAW, prostě to co zbylo, nahrávám ručně na NAS a na 2 externí disky. Pak smažu adresář z počítače a mám hotovo. Často se stane že na vytřídění nemám dost času a některé, třeba rodiné fotografie jsou na počítači v "rozpracovaném stavu" i několik let. Nějaká jejich záloha je tedy i v průběžném stavu velice žádoucí. Pokud by se mi ukládaly do historie souborů všechny soubory, které následně vytřídím, znamenalo by to desítky TB zbytečných dat a neúnosné náklady na zbytečná data, která mají být a jsou posléze vytříděna a promazána.
Z toho důvodu jsem zvolil jako volbu "záloh" synchronizaci do cloudu na vlastním NAS, kde nejsem omezen nějakým placeným tarifem, synchronizovaná data mám stále online k dispozici i z jiného počítače a v případě poškození souboru s tou určitou ztrátou dokážu žít, protože jednou za čas pracovní adresáře navíc kopíruji na externí disky. Na to používám SW Synology Cloud Station Drive s nastavením jen pro konkrétní domácí IP adresu, aby se velkké objemy dat netahaly mimo domácí síť, protože to kdekoliv jinde dost zpomalovalo místní sít při každém uložení souboru ve Photoshopu s následnou synchronizací cca 1GB souboru.
Tuhle variantu používám i proto, že u fotek není moc potřeba udržovat různé verze souborů, fotka buď je nebo není a maximálně je k ní nějaký PSD soubor z Photoshopu.
Závěrem
Vyzkoušení obnovování dat jsem si bohužel nedávno vyzkoušel, protože SSD disky umí umřít bez varování z vteřiny na vteřinu a nedá se pak dostat na žádná data. Zálohování fotek a videa jsem nastavil až po této havárii, ale díky občasnému manuálnímu kopírování rozpracovaných fotek nebyla ztráta fotografií až tak fatální. Příšel jsem o několik focení v daném roce, ale nešlo o nějaké extra zasádní fotografie.
A rada na závěr, nastavení záloh neoddalujte, je to nastavené rychle, stará se to pak o vás samo a v případě kdy přijdete o data, oceníte, že zálohy máte.
Používáte jiné postupy? Máte nějakou vychytávku? Nebo potřebujete radu? Pak mi určitě napište mi do komentářů.