loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

29. leden 2013

Monetizace obsahu www - 2. díl - Způsoby monetizace

monetizace-wwwV druhém dílu o monetizaci webových stránek si povíme o tom kdy začít o monetizaci uvažovat. Podle toho v jaké fázi webové stránky jsou a jaké druhy monetizace máme vlastně na výběr.

Sice rozčlenění monetizace podle času respektive podle fáze projektu je asi celkem jasné, často se na ní zvláště u malých webů zapomíná, neřeší se s tím, že to se uvidí časem a podobně. Díky tomu se vzniklé projekty mohou zpětně monetizovat hůř, než kdyby se na to myslelo už v plánovací fázi projektu.

Přečtěte si také předchozí díl Formy webového obsahu

Fáze úvah o monetizaci

  • před vytvořením
  • při vytváření
  • po vytvoření

Před vytvořením obsahu

Ideální a správný postup. V rámci bussiness plánu vytvoříme projekt, vybereme už v ranné fázi vhodnou monetizaci a spočítáme, kdy dochází k bodu zlomu. Tedy kdy výnosy pokryjí náklady, dále kdy výnosy pokryjí i předchozí investice a jak se k tomuto stavu dostaneme.

Při vytváření obsahu

Taková ta fáze, máte prima nápad, nebo z nějakého praktického důvodu pro sebe vytváříte web a pak si řeknete, rovnou to nějak zpeněžím. Nejsou tam tedy úvahy a rozsáhlé plánování, výhodou ovšem je, že stále nebyl obsah k vidění bez monetizace. Ať už jde tedy o vytvoření fotografií pro fotobanky, text který se rozhodnete publikovat jako eknihu, nebo třeba o web který spouštíte a ještě na něj nasadíte na poslední chvíli reklamu.

Po vytvoření obsahu

Obvykle nejhorší moment a zároveň nejběžnější stav. Typické příklady jsou, kdy někdo provozuje pro radost nějaké stránky, ale jak tam chodí víc lidí, už se to stává časově náročnější, nebo se zdraží webhosting a už se vám do toho nechce zadarmo tolik dávat. Takže kdyby to aspoň zaplatilo provoz, je taková ta první myšlenka. Nebo jsou to takové ty "skvělé" weby na webtrhu, kde je pár článků, nikdy tam nebyla reklama, ale podle prodávajícího to má "úžasný potenciál".

Problémů v této poslední fázi je několik. Pokud byli návštěvníci  zvyklí chodit na web bez reklam a najednou ji tam nasadíte, začne spousta z nich remcat a hrozit, že už na web nebudou chodit. Pokud máte dobrý obsah není to obvykle tak zlé jak se návštěvníci tváří. Pokud najednou zpoplatníte obsah přímou platbou o většinu návštěvníků většinou opravdu přijdete. Taky můžete zjistit, že příjmy ze zvoleného způsobu monetizace nepřináší ani zdaleka tolik, aby to pokrylo náklady, čas strávený tvorbou a údržbou stránek a že se to zkrátka nevyplatí provozovat. Tedy to co jste měli zjistit v plánovací fázi a buď se do toho nepouštět, nebo to brát jen jako koníček a nesnažit se to násilně monetizovat. No jo, ale co s tím? Buď se smířit s tím, že to na sebe zkrátka nevydělá a nebo to prodat na webtrhu jako projekt "s úžasným potenciálem" a monetizovat obsah prodejem.

Způsoby monetizace

Konečně se dostáváme k tomu hlavnímu, jak tedy obsah monetizovat. Hodně velká část v současnosti spoléhá na prodej reklamy, ať už jsou to prodeje odkazů, reklamní banner, affiliate apod. Zde je podstatná jedna připomínka, pokud prodáváte návštěvnost formou reklamy, vždy počítejte s tím, že byste měli umět levněji traffic nakupovat/získávat než ho prodávat. Je tedy dobré mít představu kolik vám vydělá 1000 UIP denně a kolik vás získání takové návštěvnosti stojí. A je jedno jestli ji získáváte levnější reklamou, placením za vytváření obsahu, nebo vlastní prací na obsahu.

Zpětné odkazy

Z mého pohledu nejnižší forma monetizace. Pokud se přežene, nebo umístí nevhodně, riskujete penalizaci od vyhledávačů. Navíc zaplácané patičky plné nesmyslných odkazů na webu návštěvníky moc nenadchnou. Ale je to taková forma, když už na tom nejde vidělat jinak a má to nějaké ranky, prodejte tam alespoň odkazy. Bannerové reklama u webů s malou návštěvností vydělává tak málo, že zpětné odkazy mohou skutečně přinášet víc. Většinou jde ale stále o desítky až jednotky stovek měsíčně, doporučuji tedy nějakou formu automatizace. Abyste po zaplacení vložili odkaz do systému a pak už nemuseli hlídat, že se má odstranit. Není od věci se připomenout kupujícímu, když končí předplacené období, jestli chce odkazy na vašem webu prodloužit. Dobrá je také spolupráce s většími SEO agenturami.

PPC reklama

Pro neznalé pojmu PPC, jde o zkratku z anglického "Pay Per Click". Tedy platba za kliknutí. Typickými představiteli těchto reklam jsou reklamní sítě AdSense a Sklik. Můžete ovšem takto prodávat reklamu i sami. Stačí použít systém pro správu reklam, například OpenX a reklamu si zadávat do vlastního systému. Počet kliknutí se pak eviduje ke každé reklamní kampani. Výhodou využití AdSense nebo Skliku je, že nemusíte odhadovat hodnotu reklamy. Tedy za kolik prodávat. Ono se to za pár týdnů vyprofiluje a vidíte, kolik která plocha vynáší. Při přímém prodeji tak můžete cenu o trochu navýšit o čas, který zadáním do systému strávíte a o provizi, kterou si jinak tyto velké reklamní sítě strhávají. Samozřejmě přímé inzerenty není vždy snadné získat. Na úrovni PPC také často spolupracují velké reklamní agentury. Ty mohou chtít exkluzivitu, ale často také chtějí nějaké garance objemu reklamy. O spolupráci s reklamními agenturami si ale povíme víc v dalším díle.

CPI/CPM reklama

Ideální forma z hlediska provozovatele www stránek. CPI tedy "Cost per impression", neboli platba za zobrazení, častěji uváděná jako CPM "Cost per mille", což je platba za 1000 zobrazení. Vzhledem k nízkým procentům kliknutí na bannerovou reklamu, se reklama za zobrazení prodává vždy v částce za jeden tisíc zobrazení. Ideální je proto, že jako provozovatel víte podle návštěvnosti kolikrát se zobrazí stránka s reklamou za týden/měsíc apod., takže můžete snadno odhadnout kapacity jaké máte. A taky se snadno odhadne jaký bude v takovém případě měsíční výnos. U PPC to nevíte, protože kdoví kolik lidí na reklamy klikne, tam se to zjistí až po nějaké době provozu.

CPL reklama

Reklama kterou mají zase naopak nejradši inzerenti. CPL je zkratka pro "Cost per lead", tedy dalo by se přeložit jako platba za zájemce. Návštěvník nejen musí na reklamu kliknout, ale ještě provést určitou akci, například nechat na sebe kontakt, vyplnit objednávkový formulář, proklikat se někam do hloubky webu apod. To už udělá poměrně malé procento těch co kliknuli. Cena za CPL je tedy obvykle výrazně vyšší než za PPC. Osobně tuto formu nemám moc rád, pokud je v kombinaci PPC/CPL, tedy určitá platba za kliknutí a větší odměna za dokončený lead, tak obvykle takové kampaně zkouším nasadit. Čisté CPL ale ne. Inzerent má samozřejmě tuhle formu rád, protože platí přímo za to co chtěl, tedy za kontakt, objednávku atd. Já ji ale nemám moc rád proto, protože část na straně inzerenta nejsem schopný nijak ovlivnit. U sebe na stránkách mohu posouvat různě reklamu, měnit formáty a upravovat web tak, aby reklama víc zaujala, ale když na cílové stránce bude něco špatně, třeba nevhodná otázka, nelogicky udělaný formulář, moc povinných údajů, tak zkrátka spousta lidí Lead nedokončí a já jsem na tom bitý jako provozovatel reklamy.

CPA/PPA reklama

Hodně podobné CPL, opět inzerenti jsou nadšení a provozovatelé ani ne. CPA tedy "Cost per action" občas uváděná jako PPA "Pay par action", je skoro totéž co CPL, akorát se platí za dokončenou akci. Rozdíl oproti CPL je v tom, že akce bývá obvykle spojená s nějakou dokončenou transakcí. Například dokončení nákupu a jeho zaplacení, uhrazení pojistného. Tedy ještě náročnější k dokončení než CPL. U reklamních agentur se občas setkáme s mícháním pojmů CPL a CPA do jednoho. Obvykle CPL s tím že Lead je popsaný jako "dokončení objednávky", "zaplacení" apod.

Fixní platba za období

Běžná forma u menších webů, nebo u webů které nemají nějaký systém pro správu reklamy. Často také nemají dost podkladů pro změření úspěšnosti reklamy. Zkrátka taková je návštěvnost, sem umístíme reklamu a bude to stát pevnou částku za měsíc. Pro menší weby někdy celkem výhodné, protože na PPC by tolik nevydělali ani náhodou. Může to být ale výhodné i pro inzerenty, pokud chtějí budovat brand, nebo vědí jak zaujmout a získat tak víc než kdyby platili PPC reklamu. Někdy se taky využívá jako kombinace reklamy a získaného zpětného odkazu.

Affiliate

Provizní odměna z prodeje. Jde o jistou obdobu CPA reklamy. Na rozdíl od ní, ale není obvykle daný fix za dokončení objednávky, i když někdy to tak může být nastaveno, ale většinou je daná určitá procentuální provize. Procenta se mohou pohybovat od jednotek procent až do desítek. Při úvaze o affiliate monetizace je vhodné více přemýšlet. Jednak koho vybrat za partnera, abyste neupravovali web pro zvýšení prodejnosti a pak nezjistili, že to affiliate provozovatel po pár měsících zabalil a vaše práce přišla vniveč. Také solidnost partnera z pohledu vyplácení. Další úvaha souvisí s provizí a její výší. Malá procenta na rychloobrátkovém zboží vám mohou vydělat víc než hodně procent na nízkoobrátkovém. Například je větší šance vydělat 1 milion z provizí za prodej 100.000 náplní do tiskáren než za 1 prodej vyřazeného tanku. Nezajímá vás tedy ani tak procento provize (pokud nejde o srovnatelné produkty) ani absolutní výše, ale spíš maximalizace poměru četnost prodeje/provize.

Přímo placený obsah

V principu i eshop je placený obsah, který se snažíme prodat. U běžného zboží to tak asi nevypadá, ale pokud řeknu že prodáváme eknihy, už to možná dává lehce smysl. Přímo platit za fotky z fotobank nepřekvapí asi nikoho. Běžné jsou i placené semináře, video kurzy. Případně třeba přístup k článkům pomocí předplatného. U přímo placeného obsahu je ideální zjednodušit a usnadnit platbu co nejvíc to jde. Možnost, že člověk klikne jinam a už se nevrátí je velká. Platba bankovním převodem pro větší částky sice funguje, v čechách specifické prodeje na dobírku (které se ale týkají přímo zboží nikoliv elektronických informačních produktů) nicméně pro rychlejší a okamžitou platbu jsou vhodnější další způsoby. K těm patří platby kartou, Paypal, Moneybookers, nebo další internetové peněženky. Záleží v orientaci na trh, pokud ale nemáme v plánu velké obraty asi je nesmysl řešit účty u všech možných elektronických peněženek a pak tam mít jen desítky korun. Různé PayU a další zkoušené systémy v ČR se myslím moc neujaly, ale pokud je jejich implementace snadná, můžete je zkusit přidat. Velké pozor si dejte u plateb pomocí Premium SMS. Způsob zdanění a přerozdělení u těchto plateb v současné době vychází tak (částky berte orientačně), že například z platby 50 Kč, kterou zaplatí zákazník dostane víc jak polovinu stát jako daň, dalších cca 15 korun operátor a pokud nemáte vlastní sms bránu tak si ještě něco sebe zprostředkovatel, jde o jednotky korun. Ve výsledku na vás zbyde kolem 5-7 Kč, před zdaněním! Takže vy dostanete kolem 5 Kč a zákazník se diví, proč by neměl mít stejnou službu za 50 Kč jako kdyby zaplatil bankovním převodem.

Přímo placeným obsahem jsou také různé "features", tedy vylepšení, v online hrách. Lepší karty, jednotky, zrychlení času apod. Zkrátka nějaká přidaná hodnota, za kterou se uživatelům vyplatí utratit pár peněz.

Přímé sponzorství

Někdy prostě nechcete dávat na web jen tak reklamu, ale máte tak zajímavý obsah třeba o nějakém konkrétním produktu, firmě, sportovním klubu, městě apod., že se vyplatí zkusit sponzora. Tedy přímo oslovit toho o kom píšete, nebo někoho ke kterému se váš obsah vztahuje a zkusit získat nějakou sponzorskou částku. Důležité je, že i sponzorství je vzájemný partnerský vztah. Tedy nemůžete jen natáhnout ruku a říct sponzorujte mě. Sponzor chce za svoje peníze nějakou hodnotu. Třeba to, že se bude moct pochlubit na svých propagačních materiálech "Sponzor webu pro neslyšící", nebo že jeho reklama bude na stránkách, bude chtít vědět proč sponzorovat právě vás a ne jiné stránky. Připravte si proto dopředu dobré argumenty. Výhodou sponzorství je někdy možnost získat třeba různé předměty do soutěží, věrnostních programů na webu, vstupenky na zápasy, zkrátka zapojit komunitu a sponzora a ještě na tom zvýšit návštěvnost nebo vylepšit spokojenost stávající komunity.

Nepřímé sponzorství

Tedy chcete sponzorovat, ale nevíte od koho. Nebo máte produkt co používá spousta lidí a chcete nabídnout možnost, aby ho lidé podpořili. Ideální formou je v takovém případě Paypal Donate. Používá se často v různých pluginech a komponentách pro opensource systémy, ale také můžete umístit tlačítko na své stránky. Případně rovnou dát nějakou doporučenou částku. U hodně využívaných produktů, kde si komunita žádá nějaké vylepšení nebo novou verzi není od věci dát Donate tlačítko s tím, že jakmile přesáhne darovaná částka XXX peněz tak se pustíte do vývoje. Jako prvek, který motivuje je pak dobré ukazovat k dnešnímu dni bylo zatím zasláno XY peněz z potřebných XXX, zbývá XZ peněz, malým příspěvkem můžeš pomoct i ty.

Flattr

Jde o tak specifickou službu, že i když má prvky sponzorství, dávám jí samostatně. Kdo ho nezná, tak princip Flattru je následující. Každý kdo má na Flatrru učet si ho měsíčně pravidelně nabíjí třeba z platební karty nějakou částku. Ta částka je libovolná obvykle malá, třeba 2 eura. Pak po celý měsíc chodí po stránkách, čte si články a pokud je dole tlačítko Flattr a jemu se článek líbil, chce autorovi poděkovat a podpořit ho tak klikne. Něco jak "Like" od facebooku. Na konci měsíce se vezme počet kliknutí které na různých stránkách udělal amezi se se rovným dílem rozdělí jeho 2 eura. Pokud se mi líbilo 10 článků, každému autorovi se pošle 0,2 eur. Pokud by se mi jich líbilo 50, tak každý dostane 0,04 eur. Já jako čtenář rozdám vždy pouze své 2 eura (nebo částku jakou jsem si nastavil). Hezká možnost přímé a nenásilné platby za obsah. Bohužel zatím velice málo rozšířená, takže na monetizaci magazínu to rozhodně není, dokud se penetrace uživatelů Flattru výrazně nerozšíří. I tak je to ale dobrý nástroj, třeba pro sledování oblíbenosti a úspěšnosti jednotlivých článků.

Přímá platba za vytvářený obsah

Na rozdíl od placeného obsahu, tedy toho co již máte, můžete dostat zaplaceno také za publikování případně vytvoření a publikování obsahu. Jde o PPP systémy tedy "Pay Per Post", platba za článek. U nás aktuálně Placla, Kupčlánek a PayPost. Za publikování vytvořeného článku, nebo jeho vytvoření a publikování dostanete určitou částku. Ovšem pozor, aby počet reklamních článků nepřekročil únosnou mez a neztratili jste tak pravidelné a spokojené návštěvníky.

Další forma přímé platby za vytvářený obsah je v případě virálních kampaní. Platba za vytvoření nějaké reklamní kampaně spojená s bonusy například za to, že se zmínka objevila v médiích, v tisku nebo dokonce v televizi. Že počet shlédnutí videa přesáhl určitý počet apod.

Provizní forma za vlastní obsah

Pokud vytváříte obsah, který neprodáváte na svých stránkách, ale využíváte systémy třetích stran, závisí vaše monetizace na kvalitě obsahu a případně i na způsobu vlastní propagace vámi vytvořeného obsahu. Příkladem jsou placené webové šablony, vektorové ilustrace, fotky ve fotobankách nebo microfotobankách. Jistě se najdou i další kreativní činnosti, které lze takto zpeněžit. Kromě toho, že byste měli dělat prodejný obsah, tak je třeba se hodně zaměřit i na klíčové prvky propagace. Tedy u fotobank je to například správná volba klíčových slov, vhodně komerčních témat (nebo naopak témat která se hledají méně ale nejsou skoro zastoupená), propagace pomocí sociálních sítí apod. Obvykle neprodáte obsah přímo provozovateli, ale poskytnete ho pomocí jeho platformy zájemcům. Nestaráte se o technickou část s prodejem a smlouvami a dostáváte smluvenou provizi z prodeje.

Na co se těšit příště

V příštím a nejspíš závěrečném dílu si povíme něco měření a způsobech zvyšování výnosu, jak funguje spolupráce s reklamní agenturou a několik tipů z praxe. Jako obvykle se těším na komentář, připomínky a případná doplnění.

Předchozí články

1 . díl - Formy webového obsahu