loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

22. leden 2013

Monetizace obsahu www - 1. díl - Formy webového obsahu

monetizace-wwwV prvním dílu krátkého seriálu si povíme něco o formách webového obsahu a rozdílných pohledech na jejich monetizaci. Už z dotazníku ohledně témat pubcampu, na základě kterého tento seriál vzniká, bylo vidět jisté stereotypy ve smýšlení co obvykle považujeme za webový obsah, který lze monetizovat.

Přitom právě díky zúženému pohledu se často u webů řeší monetizace pouze formou reklamy ať už PPC (platba za klik), PPM (platba za zobrazení) apod. Monetizace webů a jejich způsoby se ovšem právě na základě různé formy obsahu mohou značně lišit.

Formy webového obsahu

Na webový obsah poblížím jako na informaci, která mi může být zprostřekována různým způsobem, jak z hlediska formy informace, tak z hlediska způsobu jakým se ke mě daná informace dostává. Tím nemám na mysli zda se dívám na obsah z počítače, mobilu, nebo nějakého jiného zařízení. Hardwarový pohled zatím ponechme stranou. Mám na mysli způsob šíření informace z vlastními silami provozovaných www stránek, nebo například využitím nějaké informační či technické platformy. Například Facebook, Google Plus, YouTube apod.

Já osobně dělím formu webového obsahu do šesti skupin:

  • textový obsah
  • obrazový obsah
  • virální obsah
  • hudební obsah
  • flash
  • video

Textový obsah

První forma, která napadne asi každého v souvislosti s monetizací www obsahu. Vychází z textové informace a obvyklým příkladem jsou běžné webové stránky. Může na nich být nějaký ilustrační obrázek nebo video. Podstatné ale je, že hlavním nositelem informace je právě článek. Ať už jde o různé zpravodajské weby, magazíny, blogy, diskuzní fóra apod. Z vlastních www projektů jako ukázku zmíním Hudební magazín XBand.cz nebo FotoRady.

Způsobem monetizace je obvykle reklama, ať formou klasických bannerů, odkazů nebo různých doporučení na základě textu. V tuto chvíli není podstatné zda jde o PPC, PPM, Affiliate, placené odkazy, ale to že jde o nějakou podobu reklamy. V podobě affiliate může jít o provize, ale zde je to opět v principu reklama, jen je jinak nastavená výplata za její plnění.

Textový obsah se také monetizuje přímou platbou za obsah. Ukázkou platby za obsah je například elektronická kniha, protože to už ale asi nebude chápáno jako www obsah, přestože jde často o hypertextový dokument, tak uvedu například noviny, které zpoplatňují svůj obsah. Také některé weby s informacemi jsou placené, v čechách je úspěšný web motejlek.com, který přináší zákulisní informace z velkého byznysu. Informace, které nikdo jiný nemá a které mají dostatečnou hodnotu na to, aby se roční předplatné mohlo pohybovat v tisícových částkách.

Kromě platby formou předplatného, se také dá použít děkovná platba po přečtení. Ať už jde o platbu pomocí PayPal ve smyslu, pomohl jsem Vám? Můžete mi poděkovat zasláním malé částky (na pivo, na kafe). Nebo podpořte tento projekt. Zkrátka sponzorstvím. Snahu rozšířit se vidím také u flattr, což je systém microplateb za článek, postavený na tom, že na každý měsíc určíte maximální částku, třeba 5 EUR. A jak postupně "lajkujete" pomocí Flattr tlačítka různé články na webu, tak na konci měsíce se vašich 5 EUR podělí počtem flattrnutí (uff i to lajkování vypadá napsané líp) a každému autorovi se pošle jeho podíl.

Obrazový obsah

Jde o obsah, kde nositelem informace je obrazový obsah. Může jít o fotky ve fotobankách, technické výkresy, mapové podklady (zde ovšem nejspíš spojené s databázovými informacemi) a podobně. Také jde o různé webové šablony. Obrazovým obsahem rozhodně nemyslím takové ty různé fotogalerie plné veselých obrázků alá Humor v sekci AfroDity, nebo galerie spoře oděných slečen. Takový typ obsahu spadá spíše do textového obsahu.

Monetizace obrazového obsahu bývá nejčastěji přímou platbou, právě za již zmíněné fotografie a ilustrace ve fotobankách. Někdy je využita forma reklamy. To je třeba v případě fotobank dávajících své fotky zdarma, za podmínky uvedení odkazu na autora, případně nějakou formou reciproční služby, reklamy apod. U šablon pro weby je obvyklé, že placené šablony neobsahují v patičce reklamní odkazy a naopak šablony zdarma v licenci často přímo zakazují odstranění reklamních odkazů.

Pro šíření a monetizaci obrazového obsahu se často kromě vlastních stránek používají weby a platformy třetích stran. Nejjedoduším příkladem jsou opět fotobanky nebo tržiště s webovými šablonami.

Virální obsah

Z pohledu monetizace www obsahu může působit virální obsah na první pohled zvláštně, ale jak jsem psal výše podstatné z mého pohledu je šíření nějaké informace nezávisle na její formě. Virální šíření může mít různou podobu od textu, obrazu, zvuku po video. Ale pro jeho specifikum jsem mu udělal samostatnou sekci. Důležité totiž je, že jakmile virální obsah začne správně fungovat a je různě sdílený po sociálních sítích, nebo ho dokonce převezmou velká média, tak nad ním už nemáme kontrolu. A to ve smyslu, když se rozšíří obrázek, už do něho nemůžu nic vložit navíc, protože probublal na stovky míst a já bych ho měnil jen na místě původním. Podobně je to z textem. Ani videa nemám pod kontrolou, běžným koloritem velkých médií, je totiž oříznou obraz aby zmizel váš vodoznak, kus videa useknout, aby se nezobrazila reklama na konci apod.

U virálního obsahu je potřeba řešit monetizaci vždy před vypuštěním obsahu, kvůli ztrátě kontroly. Obvyklá je monetizace reklamou. Ať už jde o nějakou zmínku url, zboží nebo nasměrování nějakého zájmu apod. Nebo přímou platbou. To jsou takové ty virální kampaně, které mají někoho/něco vyzdvihnout, nebo naopak poškodit. Nasměrovat zájem určitým směrem. To už není přímo reklama, ale spíš sociální manipulace.

Pro šíření virálního obsahu se používají vždy prostředky třetích stran a záleží zda se šíří odkaz na konkrétní stránku, kde je výsledné video, text apod. Nebo zda je nosná informace přímo předávaná kanály třetích stran (sociální sítě, média).

Hudební obsah

Asi jste už slyšeli o takovém iTunes že? Hudebním obsahem na webu jsou také online rádia. Jde zkrátka o hudební obsah ve formě zvuku, ať už jde o písně, výukové kurzy nebo jiné zvukově přenášení informace. Sám se moc v monetizaci hudebního obsahu nepohybuji, proto jen stručně základní informace, pokud bych něco podstatného vynechal, budu rád za doplnění v komentářích.

Monetizace může být reklamy buď mezi obsahovými částmi, nebo jako součást sdělení. To používají nejběžněji právě online rádia. Pak také přímou platbu za obsah. Což je jak legální stahování hudebních dat, tak třeba platba za zvukové jazykové kurzy.

Flashový obsah

Flashový, nebo chcete-li multimediálně zábavní obsah. Jde například o různé flashové hry jako mám na AfroDitě, může jít ale i o nějaké flashové aplikace, kalkulátory kalorií apod. Flash se dá snadno distribuovat na různé webové stránky, ale nad obsahem uvnitř flashe máme kontrolu. Neberu v potaz možnost hacknutí a změn v kódu hotového flashe.

Flashový obsah jde monetizovat opět reklamou, například vložení MochiMedia, která vkládá reklamy do her podobně jako se dává AdSense do stránek. Je možné v rámci vytvoření flashe udělat branding a ten si nechat zaplatit přímo před započetím distribuce. Sofistikovanější flashové hry/apliakce mají někdy možnost plateb za určité vylepšení, odemknutí určitých vylepšení apod.

V herním průmyslu se také používá  sponzorství, kdy tvůrce hry nabídne licenci své hry k prodeji. Taková licence může, ale nemusí být unikátní. Jednou vytvořený obsah, pak lze s malými modifikacemi (například jiné logo pro konkrétní web) přeprodávat vícekrát.

Video obsah

Video obsahem rozumím vlastní natočené video, vytvořená animace, screen nějaké činnosti na počítači třeba s popisem činnosti apod. Způsoby šíření takového obsahu jsou různé podle toho o jaký obsah jde. Buď se nahrání na Youtube a jeho sdílením. Nahráním na fotobanky, které prodávají už i kusy videa pro střih. Může jít o výukovou prezentaci umístěnou na vlastních stránkách apod. Také může jít třeba o placenou distribuci filmů, jednoduše videopůjčovna online.

Monetizace obsahu může být přímou platbou, například ve fotobankách, za přístup k výukovému obsahu návodu apod. Také se používá reklamní forma, to je například u Youtube, kdy při dostatečném množství shlédnutí Youtube platí autorům určitou sumu z reklamy zobrazenou u daného videa (nicméně objem shlédnutí musí být opravdu hodně velký). Může jít také o přímou platbu od inzerenta/klienta za umístění reklamy či brandigu přímo do videa.

Závěr a na co se těšit příště

Tímto výčtem bychom měli být připraveni na další část, ve které sepíšu konkrétní používané způsoby monetizace a uvedu pro jaký obsah je která forma vhodná. Budu rád pokud mi do komentářů dáte své dotazy, připomínky a případně pokud jsem na něco důležitého zapomněl tak mě doplňte.

A protože je to článek o monetizaci, tak pokud se vám článek líbil můžete mi poděkovat buď nepřímovou formou a to odkazem z vašich stránek, sdílení na facebooku, twitteru a podobně. Nebo dokonce vyzkoušet přímou formu monetizace posláním libovolné děkovné částky na PayPal. Tlačítko pro zaslání najdete v dolní části levého menu s názvem "Poděkování".

Další články

2. díl - Způsoby monetizace