loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

28. březen 2012

AdSense Partner Day - Praha

Google-AdSense-Partner-DayDnes jsem se zúčastnil prvního partnerského dne AdSense v Praze a České republice vůbec. Celé setkání bylo formou prezentací od klíčových lidí na AdSense a souvisejícími produkty s možností individuální konzultace a optimalizace reklamních ploch.

 

 

 

 

Nechci psát konkrétní obsah jednotlivých přednášek, spíš pouze zmíním zajímavé body a zmínky, které mě zaujaly (ať už pozitivně nebo negativně).

Vývoj trhu

 • Částky investované do trhu online reklamy se za loňský rok zvedly o 25%, televizní reklama stoupla o 14%, tisková reklama (noviny časopisy) poklesla.
 • 97% inzerentů se při zadání reklamy řídí nějak získanými údaji (Analytics, jiné statistiky, sledování cílů apod.)
 • 28% penetrace při zobrazení webových stránek z mobilních telefonů

Mobilní segment

 • Nejrychleji rostoucí odvětví vůbec, 500% růst vyhledávání za poslední 2 roky, přes mobilní telefony
  Komentář: Číslo vypadá velice dobře, ale pokud byly předtím nízké hodnoty a mezitím prudce narostl počet majitelů smartphonů, bylo by asi zajímavější mít srovnání o kolik rostlo vyhledávání proti počtu zařízení … tedy nárůst počtu PC versus hledání, nárůst počtu tabletů versus hledání a pak nárůst počtu smartphonů (a datových tarifů) k počtu hledání. Možná by nebylo číslo tak dramatické. Nic to ale nemění na důležitosti mobilního odvětví.
 • 40% hledání v mapách bylo provedeno z mobilního telefonu
 • 400 milionů zobrazení stránek přes mobil denně

Zvyšování výnosů z reklamních pozic

Rady nebyly moc konkrétní, hodně se podobaly automatizovaným radám typu "zvětšujte plochy", "co je víc vidět to je lepší". Takové ty obecné pravdy jako čím větší reklam tím větší výnos. Nicméně objevily se i zajímavé poznámky

 1. Stále měřte výnosy a optimalizujte – Pro malé weby nemá moc smysl, u větších webů může jít o jednotky až desítky procent zlepšení. Zkoušet, měřit RPM a vylepšovat.
 2. Zkoušet různé layouty reklamy, váže se k předchozí radě, testovat, měřit, optimalizovat
 3. Dělat A/B testy, nedělat jedno testování jeden týden a druhé druhý týden, ale střídavě prohazovat během dne, aby výsledky byly nějak vypovídající (ideálně 50/50)
 4. Reklamy ve viditelné části jsou lépe placené

Velice podstatná zmínka mezi řečí! První reklamní kód je vždy nejlépe placený! Nezáleží kde je na stránce banner zobrazený, první reklamní jednotka v HTML kódu, se bere jako nejdůležitější a dostává nejlepší cenu za klik. Snažte se dát nevýkonnější reklamní plochu, dle CTR, jako první banner v HTML kódu, zvyšíte si tak příjem!

DoubleClick for Publishers

Kdo nezná a nepoužívá nějaký AD server (například OpenX), nebo mu stávající AD server nedostačuje, je DPF zajímavá alternativa. Z vlastní zkušenosti mohu říct, že u OpenX mi hodně chybí predikce předpokládaného výkonu při komunikaci s mediálními partnery.

Zajímavá je možnost využít DoubleClick Ad Exchange, pro vyvolání soutěžení o cenu reklamních ploch u přímých inzeretnů, versus AdSense versus třetí strany (vaši přímí inzerenti, další reklamní systémy apod.). Dle přednášejících se tak může zvednout výnos z konkrétní plochy.

Mobilní řešení

Celý den se hodně nesl v duchu doporučení mobilní verze stránek, vzhledem k nárůstu mobilního segment.

Doporučení která byla zmíněna:

 • Udělat mobilní verzi
 • Zrychlit nahrávání, mobilní uživatelé jsou velice netolerantní k pomalému načítání
 • Zjednodušit navigaci, nezapomenout na tlačítko nebo odkaz HOME/Domů, na smartphonu není vždy snadné a jednoznačné jak se dostat zpět na úvodní stránku
 • Uvažovat o tom, že se ovládá web palcem, nechat okolo ovládacích prvků dost místa, aby nedošlo k překlikávání
 • V místě kde je kontakt udělat tlačítko „Click-to-call“, tedy kliknutím na tlačítko se začíná volat
 • V místě adresou/lokalitou, udělat tlačítko „Click-to-Location“, tedy přímo nasměrování do mapy
 • Automatické přesměrování na m-stránku, pokud je načítán obsah z mobilního zařízení

Velice důležitá poznámka: „Pokud má stránka mobilní verzi, je ve vyhledávání v Google přes mobilní zařízení, takovýmto stránkám přidána váha navíc“. Jinými slovy weby s mobilní verzí budou výš!!!

Praktický web pro testování a pomoc tvorby verze stránek pro mobily na www.HowToGoMo.com

AdSense a pravidla

Kromě ukázky jak to funguje, co jsou nejčastější porušení zásad v ČR, jak pracuje týmu pro kontrolu dodržování zásad, byly zajímavé zmínky:

 • Pro weby s flash hrami je správný produkt AdSense for Games, konkrétně jde o reklamu zobrazenou před načtením hry, která pak zmizí. AdSense for Content sem nepatří. Nicméně ve stránce pak mohou být rozmístěny 3 reklamní jednotky AdSense for Content. Musí ale bezpodmínečně být nejméně 150px od hry. Přes 150px nejede vlak.
 • Propagace alkoholu jsou zakázané, ale víno je výjimka! Je možné mít reklamu na stránkách kde se baví o chuti, oblíbenosti nějakého alkoholu, ale nesmí tam být nikde možnost si konkrétní alkohol objednat.

AdWords a Google+

 • Remarketing na propagaci zboží opakované spotřeby (potrava pro zvířata, drogerie apod.) má velice dobré výsledky, lepší než normální propagace
 • Jde se podívat jaký mám osobní profil z hlediska Google, tedy do jakých reklamních segmentů zapadám. Zároveň se dá podívat, o co se zajímají návštěvníci, kteří mi chodí na stránky. Kromě toho, co u mě hledají jim tak mohu dát přidanou hodnotu v článcích, tématech či obsahu, který je pro ně také zajímavý.
 • Přidáním plus tlačítka a zvýšením oblíbenosti stránky v sociální síti G+ lze vylepšit návštěvnost z vyhledávání a konverzi.

Pár slov na závěr

Celkově hodnotím přínos akce kladně, i když na dost mých dotazů optimalizační experti neuměli odpovědět, nebo odpovídali tak, že by dané zobrazení reklam u her bylo spíš likvidační. Ještě jednou podstatné informace:

 1. První AdSense kód v HTML je ten, kde bude nejlépe placený banner
 2. Stránky, které mají m-stránku jsou preferovány ve vyhledávání
 3. Remarketing je velice dobrý a funkční způsob propagace
 4. Google+ se zřejmě nepromítá moc do váhy v řazení dle relevance, ale viditelnost doporučení od vám známých osob zvyšuje návštěvnost a následnou konverzi.