loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

22. duben 2015

Stormware Pohoda a chyba v souhrnném hlášení

Pohoda-a-chyba-v-souhrnnem-hlaseniSkoro tři roky pravidelně se ženou upozorňujeme Stormware, že jejich ekonomický a informační systém Pohoda má chybu v souhrnném hlášení. Skoro tři roky čekáme, kdy konečně tu drobnost opraví, protože z programátorského hlediska je něco takového na pár minut a mě to otravuje při každém pravidelném odesílání DPH a Souhrnného hlášení přes EPO. Až mě ta ignorace natolik otráví, že o tom napíšu.

Aktualizace 2.7.2015: Problém není na straně Stormware a systému Pohoda, který funguje správně dle pokynů pro vyplnění příznání k DPH a souhrnnému hlášení. Problém je na straně úřednic na FÚ, které nevědí, že se oba formuláře počítají jinak a pokud dojde k rozdílu v řádu několika korun, nejde o chybu ale o rozdíl v zaokrouhlení dle instrukcí pro výpočet. Správným postupem by tedy měla být "edukace" úřednice a trvání si na správnosti zadaných dat. Viz. komentáře níže v diskuzi.

Pokud Pohodu používáte a odesíláte souhrnné hlášení, a spoléháte se na to, že vše funguje jak má, nejspíš už Vás z Finančního úřadu také upozornili, že to tak není. POHODA dělá špatně součty v souhrnném hlášení. Respektivě dělá je jinak, než formulář na straně EPO a jde o rozdíly v řádu jedné, dvou korun. Už jste kvůli tomu taky museli podávat opravné hlášení?

Kde je chyba a kdy nastane

Pokud máte v Pohodě v podkladech k dani z přidané hodnoty více položek v sekci "Poskytnutí služeb do jiného členského státu EU" a je jedno jestli je to pro jeden daňový subjekt nebo více subjektů, tak dochází k zaokrouhlení halířových položek na koruny. Protože finanční úřad chce částky v celých korunách. A zde nastává problém, v zaokrouhlení a výpočtu výsledné částky!

Zatímco formulář EPO provede součet položek v halířích a výslednou částku zaokrouhlí, tak POHODA zaokrouhlí jednotlivé položky a pak je sečte. Jenže pro přiznání k DPH je nejdřív sečte a pak zaokrouhlí! Rozdíl je pak nějaká ta koruna. Jenže o nějakou tu jinak zaokrouhlenou korunu pak nesedí příznání k DPH s částkou na souhrnném hlášení.

Z Pohody tedy exportuji XML, aniž bych automaticky podklady odeslal přímo z programu protože jsou špatně. Vyexportuji XML data, nahraji do EPO a pak musím pro souhrnné hlášení vždy zkontrolovat zda sedí částka. Nesedí skoro nikdy, takže následně dohledávám, které daňové subjekty v EU mají špatně zaokrouhlené součty a musím je pak ručně ve formuláři opravit. Následně teprve mohu s klidem formulář odeslat. Samozřejmě tohle EPO v protokolu chyb neukazuje, neporovnává vaše DPH s vaším souhrnným hlášením. Pouze kontroluje formální správnost a čísla v rámci konkrétního formuláře.

Pohodu od Stormware mám poměrně rád, ale tohle tříleté ignorování chyby, která mě nutí trávit pokaždé zbytečně víc času s každým DPH a souhrnným hlášením mě štve o to víc, že jako databázista vím jak snadné je částky nejdřív sečíst a až poté zaokrouhlit. Opravte to už konečně!