11. duben 2013
Jak převést Blogger na Wordpress
Na základě aktuální zkušenosti jsem se rozhodl sepsat jednoduchý návod jak převést blog s blogovacího systému Blogger do Wordpress s co nejmenším úsilím. Bohužel, je totiž převod o něco otravnější než by musel být, kdyby si tvůrci převodních můstků dali víc práce.
Pro rozsáhlé blogy, bohužel i tento postup selže a je potřeba postupovat dle návodu Jak převést rozsáhlý blog z Blogger na Wordpress
Tím, že převodní pluginy jsou z nepochopitelného důvodu lehce nedotažené, se musí část práce dodělávat ručně. I tak jde ale převést data s celkem rozumným úsilím, nicméně pro kompletní převod počítejte i práci na úrovni databáze. Předpokládám, že Wordpress již máte nainstalovaný a provedeno základní nastavení. Ideální je ještě před převodem promazat vzorový příspěvek a vzorovou stránku.
Krok 1 - Import článků
Pro import použijeme Blogger Importer. Ten převede články, kategorie a komentáře z Bloggeru do databáze Wordpressu.
Nedostatky importu
Je potřeba počítat s tím, že import má několik nedostatků
- READ MORE se nepřenese ve správném formátu
- Obrázky zůstanou hotlinkované na blogger a nepřenesou se na server s Wordpressem
- Vytvořené kategorie mohou odpovídat spíše štítkům než kategoriím
Krok 2 - oprava špatně přeneseného READ MORE
Blogger odděluje "READ MORE" jiným způsobem než Wordpress. V Bloggeru se používá
<a name="more"></a>
Zatímco ve wordpress se používá
<!--more-->
Z nějakého nepochopitelného důvodu není v importu ošetřeno automatické nahrazení původního kódu na nový. Na úrovni databáze je navíc v tabulce "wp_posts" (pokud používáte wp_ prefix) ještě před úvozovkami rovnítko. Než nahrazovat kus stringu v longtextu na úrovni databáze, je nejjednodušší exportovat obsah tabulky wp_posts, včetně DROP TABLE a CREATE TABLE do souboru. Editovat ho například přes PSPad a hromadně nahradit
<a name=\"more\"></a>
za text
<!--more-->
Krok 3 - Import obrázků z Blogger na Wordpress
Abychom dostali hotlinkované obrázky z umístění blogger na server s Wordpresem, musíme použít další plugin Blogger Image Import. Ten převádí obrázky sice docela dobře, bohužel z hlediska ovládání je opět lehce nedotažený. Při importu musíte nastavit počet obrázků který se má dávkově zpracovat. Viz. obrázek.
Bohužel nefunguje předpoklad, že jakmile proběhne dávka například 10 obrázků, provede se reloade, nebo se Ajaxem vyvolá další blok. Musíte tak pořád ručně klikat na "Start import", dokud můstek neprojde všechny články a nepřesune vše co jde. Některé obrázky se nemusí povést přenést. Při testování šlo o několik obrázků z řádově několika stovek. Pokud server spolupracuje a vypne timeout pro PHP, tak celkem rozumně zpracovávat v jedné dávce i jednotky stovek obrázků.
Dotáhnout automatický reload, aby se prošly všechny články a plugin by téměř neměl chybu. Tedy až na ještě jednu věc, obrázky se natáhnou do upload adresáře, nicméně nestanou se součástí knihovny média. Což sice nevadí, protože v článku se ukazují v pořádku, k úplné dokonalosti a integraci s Wordpressem tu prostor ještě je.
Krok 4 - Problém se štítky a kategoriemi
Tento problém může nastat, nebo nemusí. Záleží na původním použití Bloggeru. Systém Blogger totiž může svádět k tomu používat označování příspěvků spíše systémem štítků, než primárním řazením do kategorií, jak je tomu ve Wordpressu. Pro podobný případ doporučuji využít další dvě pomůcky.
První je plugin Categories to Tags Converter, který umí převádět kategorie na štítky a nebo obráceně. Nenechte se odradit stářím plugin a jeho "neaktuálností". DB struktura je u Wordpressu v tomto ohledu stálá, takže vše funguje jak má.
Jakmile převedete spousty kategorií na štítky, tak vám v kategoriích nic nezbyde. Je možné pomocí stejného konvertoru převést některé štítky zpět na kategorie. Nebo vytvořit ručně novou strukturu kategorií. Pro rychlejší hromadné přirazení kategorií k článkům pak doporučuji využít plugin Bulk Assign Categories to Multiple Posts, který usnadní hodně práce a času.
Migrace dokončena
Tímto by mělo být převedení dat dokončeno. Pokud máte nějaký lepší způsob, jak provádíte převod z Bloggeru do Wordpressu určitě se o to nestyďte podělit v komentářích.