loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

25. říjen 2013

PubCamp - Web Copywriting

pubcamp-copywriting-introTak tohle byl opravdu výborný pubcamp, naposledy jsem takhle pobavil na legendárním linkbuilding pubcampu. Téma tak na první pohled nevypadalo, ale kombinace odbíhání od tématu, dobrá nálada a závěrečný "workshop" spustily takovou smršť zabijáckých hlášek, že jsem to skoro nestíhal zapisovat.

Hostem večera byla Lucie Bauerová copywriterka z H1, která hned na začátku jasně omezila dotazy a směr diskuze z copywritingu obecně na web copywriting. Z jejího pohledu na texty týkající se statických stránek webů, které se příliš nemění, produktové popisy položek a podobně. Tedy žádné blogové příspěvky a nějaké úderné texty do reklamních sloganů. Kdepak, o tom to dnes nebude ani náhodou. ... no že jí to vymezení bylo něco platné ...

Snahu udržet diskuzi ve vymezených mantinelech bořil Pavel Ungr společně s dalšími kolaboranty a ujížděli tuhle k novému vyhledávání Seznamu, támhle k mailingu. Zkrátka diskuze se rozvíjela celkem košatě hned od začátku. I tak se ale nakonec Lucce zadařilo o tom copywritingu něco zajímavého říct. Tentokrát nesepíšu zajímavé myšlenky pěkně pod sebou, ale usídlím je mezi různé hlášky, protože doufám že tím líp vyzní autentičnost celého večera.

pubcamp-copywriting-01Ponořme se do hlubin copywritingu ... náááádech

Homepage

Klasické zlo je úvodní titulek "Vítejte na naší nové webové stránce". Homepage by nemělo být o firmě, ale o návštěvníkovi. Měla by jednoduše, stručně a zároveň poutavě či zajímavě říct proč by měl koupit/využít služeb právě této firmy.

Má mít na mobilní verzi (nikoliv responsivní) stejné nebo jiné texty než desktop verze? Z uživatelského hlediska jsou různé texty většinou nesmysl.

Na úvodní stránce by neměly být sáhodlouhé texty, elaboráty o firmě, její historii a podobné skvosty.

O nás

Stránka "o nás", přímo s takto definovaným názvem může být, text na ní by měl sloužit především k budování vztahu mezi zákazníkem a firmou.

Zákeřné dotazy

Protože první dva body se díky Pavlově intervenci o obrázkovém hledání seznamu se poněkud protáhly, vložil se do toho Filip Podstavec (pro neznalé pořadatel pubcampů) a začal se seznamem dotazů. No tedy ne, že by to vylepšil. První dotaz, jak posílat maily pro budování vztahů se zákazníky? Povšimněte si prosím relevantnosti dotazu k "web copywritingu". No, ale i tak se mu dostalo odpovědi. Pro budování vztahů je vhodné sledovat narozeniny, významné události klienta, posílat blahopřání ke svatbě, narození dítěte apod. A samozřejmě občas poslat mail s pozvánkou na nějakou akci s vlastní přednáškou, nebo něčeho čeho se účastním nebo pořádám a kde se můžu s dotyčnými vidět osobně.

První zabijácká hláška

No Filipe, měl bys být tak dobrý, aby klienti psali maily tobě místo ty jim. Aby přáli oni tobě ne?
Filip: Aha, takže od teď budu posílat email: "Mám narozeniny víme?" :)

Následoval dotaz, jak přesvědčit klienta, aby úvodní stránka nebyla právě ve stylu "Vítejte na naší nové stránce" s tak krásně podaným popisem, že to snad ani nemusím vytrhávat z kontextu:

Klienta řekla, že si to udělá sama. No a když jsem se na to díval ... nabídl jsem pomocnou ruku

Následováno popisem:

Na homepage si dala výpis trestního...ehm...obchodního rejstříku

pubcamp-copywriting-02Klientka řekla, že si to udělá sama ... tak jsem nabídl pomocnou ruku

Tak zase trochu vážně

Strhla se zajímavá debata o výrobcích sportovního vybavení, kteří píší reporty z konkrétních sportovních akcí. Například z akcí, které se účastní firmou sponzorovaní závodníci. Na web pak nechodí lidi aby nakupovali, ale protože vědí, že zde najdou právě report ze závodu. Možná takoví lidé kupují jinou značku, nakupují jinde, ale z dlouhodobého hlediska právě takto lze přesvědčit návštěvníky, že se mají stát právě mými zákazníky.

Jak se správně píše text, aby oslovil publikum daného webu? Správný postup je, že jako copywriter vím pro jaký web budu psát, podle toho zvolím styl, odbornost, slang a napíšu texty. V reálném světě to tak občas nefunguje. Domluvený web například na poslední web odmítne text publikovat, nebo se zákazník rozhodne dát text jinam. Je potřeba dát pozor na to, aby jinak umístěný článek měl vůbec šanci jinou komunitu svým stylem oslovit.

pubcamp-copywriting-03Ano, a takhle to v reálu většinou nefunguje

Jak hodnotit práci copywritera? Ideálně nikoliv podle počtu slov či znaků, ale podle času stráveného nad tématem. Tedy včetně seznamování se s tématem, zjišťování odborných údajů, výrazové mluvy pro daný obor a podobně.

Co když zaplatím jednomu copywriterovi za seznámení s tématem, napíše jeden článek a pak třeba odejde z firmy, nebo začne dělat něco jiného? Přece nebudu platit za seznámení s tématem podruhé někomu jinému? Lze řešit tvorbou něčeho jako "copywriterského manuálu", podle kterého pak může rychle vplout do tématu a psát další copywriter.

Zákazník by měl umět označit cílovou skupinu, pro kterou jsou texty určeny. To ale většinou neví, nejobvyklejší odpověď: "Náš zákazník je každý, kdo si od nás může něco koupit". Což neřekne naprosto nic. Ideální je pak použít vylučovací metodu. Zákazník často neví, kdo je jeho cílové publikum, ale obvykle ví naprosto přesně kdo to není. Vhodně mířenými dotazy se tak k cílové skupině dostaneme.

Ideálně by měl být copywriter u většiny fází projektu, tedy u tvorby informační architektury, u navrhování grafiky atd.

pubcamp-copywriting-04Copywriter by měl být u všech fází projektu, tedy objednání piva, pití piva, objednání dalšího piva ...

Zaujal mě názor, že copywriter by měl být u tvorby wireframu a do textboxů by se nemělo vypisovat "lorem ipsum", ale konkrétní texty související s klientem. Snáze se tak předejde nesmyslným, nebo nepraktickým návrhům.

Workshop na copywriting

Na závěr pubcampu si Lucka připravila takový malý workshop. Rozdělila nás na tři skupiny, z nichž všechny čtyři skupiny měli zpracovat text na stejně zadané téma. Divná matematika? To jen Pavel Ungr s Lukášem Pítrou se rozhodli separovat a udělali čtvrtý samostatný tým. Zadání bylo: Vytvořit popisek kategorie v eshopu s podprsenkami. Klient se "někde" dočetl, že je dobré mít v textu klíčová slova odkazující na kategorii, musíte tak použít výrazy "klasické podprsenky" a "sportovní podprsenky". Protože je to "osvícený" klient, co se rád vzdělává ohledně seo, tak si u nějakého "seo experta" přečetl, že je dobré prolinkovat případně i na své další projekty. V popisku se tak musí objevit i slovo "grily". Text by měl být dlouhý cca 300 znaků.

A už to jelo, zábavné představování výsledků s tím, že se někdo (většinou Pavel Ungr) zhostil role klienta, který oponoval text a skupina měla svůj výsledek představit a obhájit. Což spustilo smršť skvělé zábavy.

Zabijácké hlášky

"Ted jsem si to tady vyseznamoval" - Pavel Ungr v roli klienta

"Halina nebude mít pozadí na webu" - reakce Pavla v roli klienta, na Filipovu snahu obhájit Halinu Pavlovskou jako známou osobnost v roli doporučující XXL podprsenky

"Je fér, aby Adriana vyhrála na tohle téma s podprsenkami, když je to jediná ženská mezi chlapama?", reakce na vítězný text ... "Ty jsi gendrově nevyvážený"

"Konec věšáku u grilu, konec spáleným bradavkám" - Filipovo úderné moto

"One man show? Vždyť jsi nás k tomu nenechala nic říct!!!" - reakce Adrianina týmu na to, jak všichni společně a jednotně vytvořili výsledný text

"Prsa jako lusky? Kup jí radši fusky" - Další Filipovo úderné heslo

pubcamp-copywriting-06Tady jsem si to vyseznamoval...

Závěrem

Spousta legrace zpestřená na konci workshopem stála za to a děkuju Lucce, jak se tématu skvěle zhostila. Samozřejmě pak tradičně i Filipovi, že celou akci uspořádal. Malá zajímavost, tento pubcamp se naplnil za 4,5 minuty od jeho vyhlášení. Přihlášení se tak stává hrou na postřeh a nonstop online status.

Prosba k účastníkům: Vy co jste nahrávali prezentace výsledků workshopu na mobily, podělte se o ně, ať je mohu přidat do článku. Pokud to dáte na Youtube pošlete mi link, nebo mi pošlete video a já už to zařídím.

Další fotky

pubcamp-copywriting-05Jak ohodnotit práci copywritera? S úsměvem ... nebo jenom úsměvem?

pubcamp-copywriting-07
Takhle skákat do řeči? Dej si facku a nevyrušuj pořád

pubcamp-copywriting-08
Adriana dle výrazu očividně nepoužila luxusní italskou krajku, že by polská bavlna? ;)

pubcamp-copywriting-09
To bych se na to podíval, abysme ten workshop nevyhráli

pubcamp-copywriting-10
Rozdělte se na tři skupiny? Cha, tak já na cígo do čtvrté