19. duben 2013
PubCamp - PPC
Čtvrtý letošní pubcamp s tématem PPC nebyl vůbec o PPC. To by nebylo ještě to nejhorší, ale navíc skončil bez afterparty, což už je opravdu neodpustitelné. Že se za takový výsledek Filip stydí a schovává se za tablet je tak zcela pochopitelné.
O čem, že to tedy bylo? A byl ten pubcamp vůbec k něčemu? Ano. Ve výsledku jsem si odnesl 3 stránky popsané zápisky a protože jsem výjimečně neměl s sebou foťák, tak jsem dokonce nezkoušel ani fotit na mobil. Přínosné to tedy rozhodně bylo, jenom úplně jinak než jsem očekával. O nastavení PPC kampaní, radách a zkušenostech jsem se nedozvěděl prakticky nic. Celý pubcamp se totiž nesl ve znamení Perfrormance Advertisment (PA), na které se host pubcampu, Linda Hlaváčová, v H1 specializuje. Takže jsme se dozvěděli jaké vertikály se v PA řeší a spoustu dalších zajímavých informací. Bohužel využitelných z velké části jen pro opravdu velké inzerenty, které svým objemem dokáží vytížit několik samostatných PA oddělení. Pro malé a střední inzerenty, na které se myslím pubcamp zaměřuje víc, tam moc prakticky využitelných informací nebylo. No a teď už konec postesku a hurá na získané informace.
- Co je PPC? V principu jen metoda nákupu.
- Před spuštěním PPC, je důležitá analýza a kontrola UX webu
Performance Advertisement - Vertikály
Platba za kliknutí už přerostla do tolika částí, že se na ně lze dívat jako na samostatné části (vertikály)
1. Zbožáky
Tenhle báječný název není z mé hlavy, takhle tomu říkala Linda. Takže pokud budete chtít mezi marketéry machrovat, tak si pamatujte, nikoliv srovnáveče zboží, ale "zbožáky". Ať nejste za negramoty ;). Klasickým příkladem je zbozi.cz, heureka.cz a spousty dalších. Na srovnávačích lze propagovat nejen placenou formou, vhodnou propagací dosáhnout výraznějších pozic i neplacenou cestou. Tedy různými recenzemi, publikováním video návodů apod.
2. PPC Search
Klasická zvýrazněná reklama ve výsledcích vyhledávání.
3. PPC Content
Podle konkrétní reklamní sítě a místa kde se reklama zobrazuje se dále dělí na:
- GDN (Google disply network) - Adwords
- Sklik
- RTB (Real time bidding)
- Klasická média
4. Video reklama
Placená reklama ve videu
- Youtube
- Stream
5. Emailing
Zde se nemíní spam, ale občasný a dobře cílený marketing, který skutečně přináší příjemci nějakou tu přidanou hodnotu.
Real time bidding
No a pak už se nám celý pubcamp nasměroval na dlouhé povídání o Real time biddingu, jak funguje a na ostatní body se nedostalo :(
A co že to ten real time bidding je? Plochy, kde o zobrazení reklamy rozhoduje v reálném čase aktuální nabídka na zobrazení v daném místě. Jediným rozhodujícím faktorem je cena. Zde je rozdíl proti Adwords, Skliku apod., kde se do rozhodování vnáší váha i CRT a další faktory. Na RTB se používá jen a pouze částka za impressi.
SSP - Supply side platform
V real time biddingu je SSP na straně publishera a stará se o správu reklamních ploch a jejich nabízení inzerentům. Z hlediska PPC inzerenta není až tak zajímavá, toho zajímá DSP.
DSP - Demand side platform
V real time biddingu je DSP na straně inzerenta. Řeší nabídku ploch, výběr nejvyšší nabídky a také správu dat. Podstatné totiž je, že v RTB máte nebo byste měli mít o konkrétním uživateli, kterému reklamu zobrazujete, velké množství informací. Tím můžete výrazně zvýšit cenovou nabídku pro ty, u kterých je zvýšená šance na konverzi.
DSP systémy
Kromě proprietárních systémů, která používají velká média jsou i zastřešující systémy. Jejich výhodou je právě velké množství informací, které o uživatelích sledují napříč weby a možnost velmi přesného cílení.
- Adform
- DBM
- spousta dalších bez podpory v ČR
- Sociomantik
Poznámky k RTB
Dál už se diskuze trochu rozmělnila, takže tady už byly spíš takové útržkovité body a myšlenky
Pro RTB je důležité cílit hodně přesně. Potřebujeme tedy mít o uživateli co nejvíc informací, jako třeba kolikrát již viděl určité reklamy, kolikrát viděl remarketingovou reklamu, zájmy, co dělal v poslední době. Zkrátka takový big brother přes cookies a další sledovací nástroje. Jsou služby která takto nasbíraná data prodávají a ty se potom ve spojení s RTB používají. Akorát, že pouze v zahraničí. V ČR žádná služba prodávající data neexistuje. Jako řešení je tedy využívání nějakého DSP systému, třeba Adformu, který ty data sleduje. Sice se trochu zmenší množina lidí o kterých něco víte, ale pořád je to alespoň něco. Samozřejmě něco víte o uživatelích, na které jste už nějak cílili ... ano správně v tuhle chvíli narážíme na to, že to opravdu není moc vhodné pro malé inzerenty, kteří nemohou investovat větší objemy peněz, jen proto, aby si nasbírali data pro budoucí RTB.
Proč ty informace jsou tak důležité? Protože sleduje uživatele napříč různými weby (nezávisle na tom kdo je vlastní). Takže třeba info z Heuréky probublá na jiný web kam se uživatel přesune a kde je RTB plocha levnější a dá se použít. Zkrátka tady cílíme na konkrétního návštěvníka a moc nás nezajímé, kde zrovna na webu je.
Díra na trhu!!! Na Českém trhu není žádné RTB pro malé publishery a už vůbec není na CZ trhu služba, která by pak data z těchto malých publisherů propojovala.
Výhoda RTB je v tom, že se dá dostat i na plochy velkých médií, kam se dříve nešlo dostat. Alespoň ne v malých objemech.
Nově je na Adform možnost i propagace na Facebooku (a tím i sledování dat z uživatelů, kterým se reklama zobrazí)
Je důležité sledovat kolikrát se reklama zobrazila. Po určitém počtu zobrazení, pokud nedošlo k leadu, prudce klesá výkonnost (konverze). Nemá tedy smysl dát danému uživateli reklamu zobrazovat.
Vylevňování na RTB
Pozor zbystřete! Zde je další čuprácký marketingový termín. Chcete být na večírku markeťáků za hvězdu? Tak kromě "zbožáků" sem tam něco znuděně prohoďte na téma "vylevňování" :D.
O co tedy jde? Pokud například vím, že optimální počet zobrazení reklamy pro daný segment je 8, pak 4 zobrazení pro daného uživatele koupím na RTB normálně a ty druhé 4 hodně levných plochách. Uživatele už mám vysledovaného, a pak už si jen chytnu, kdy jde někam, kde je levná plocha na RTB a šup tam s reklamou cílenou právě na něj.
Finty pro agentury a marketéry
Pokud pracujete současně pro více klientů s RTB, tak je ideální shromažďovat data. V principu čím víc dat postupně schromáždíte tím lépe. Dá se tak trochu obejít to, že v ČR nejde již nasbíraná data koupit.
Například u lidí kteří chodí na reality a kterým jsem zobrazoval ceny na domy, mohu následně cílit třeba na hypotéky.
Pár postřehů nakonec a závěr
- Je hloupost vyhodnocovat jen bannery podle kliknutí, first kliknutí nebo last kliknutí. ... Zde ovšem následuje má poznámka, pokud řešíte marketing komplexně s PPC, RTB, Remarketingem. Menší inzerenti to takhle kompexně neřeší a ti si prostě budou dál CRT sledovat, protože jiný údaj prakticky nemají.
- V RTB se přesouvá reklama na výkonnostní fázi, kdy se honíme za uživateli napříč internetem. Konkrétní místo zobrazené reklamy, ztrácí na podstatnosti
- A přeci jen aspoň jedna věc k PPC, pro tvorbu kampaní dělit vždy Obsahovou a Searchovou PPC reklamu na samostatné bloky a každý z nich nastavit a ladit jinak
Celý tenhle pubcamp se tak nějak od začátku úplně odtrhnul od PPC, natočil se na RTB a u něj už zůstal. Z mého pohledu sice plno zajímavých informací, ale nepříliš použitelných mimo velké agentury a mimo velké reklamní kampaně. Snad jsem v rámci shrnutí na nic podstaného nezapomněl a kdyby ano, v komentářích mě doplňte.
Všechny u stolu šlo pro RTB vysledovat pomocí tácků od piva, jen Filipa ne, ten díky úkrytu za tabletem nešel personifikovat :)