loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

5. červen 2014

PubCamp - Obsahová strategie

pubcamp-6-2014-introTak ambivalentní pocity jsem z pubcampu ještě neměl. After párty se sice protáhla až do ranních hodin, přišlo spousta známých které jsem rád viděl, ale ten obsah, ten tam nějak nebyl. Hostem byla Marie Grafová, která si do páru přivedla ještě Lucku Palkoskovou, která má prý tak vyjímečný titul na vizitce, že se s ním honosí asi jen tři lidi v Čechách a já ho okamžitě zapomněl. Původní radost, že bude tedy ještě víc informací a víc dámského osazenstva, vystřídalo rozčarování ve chvíli, kdy holky otevřely pusu.

Pokud vynechám afektovanost a sprosté výrazy tak mi skoro nezbude o čem psát. Zkusím tedy tentokrát lehce ubrat na autentičnosti a ochudit čtenáře o velké množství falusů a vulvu v každé druhé větě. Ze zbylých předložek a spojek se mi doufám podaří vytvořit poutavý a květnatý obsah, nicméně rozhodně to nebude díky obsahové strategii. O té jsem se totiž včera moc nedozvěděl.

Já se uvedl slovy: "přišel jsem fotit, pít pivo, koukat na holky a na after párty se třeba dozvědět něco o tom lesbickém sexu". Narážel jsem přitom na tweet, který se objevil na twitteru @sibiranka tuším během copycampu. Z mého snahy získat holkám víc pozornosti a ukázat, že sleduju co píší na twitteru jsem si na následné afterparty vysloužil právě za tuto úvodní zmínku označení "falusem", pro křížovkáře šlo o variantu na "č". Aby tady nezačlo docházet k informačnímu šumu, holky nejsou lesby! To že přišly spolu a mluvily, tedy hlavně Lucka velkou část večera hůř než dlaždič s tím taky nesouvisí. Nicméně zrovna od marketérek a obsahových stratégek bych čekal trochu víc nadhledu a uvědomění, že jakmile se jednou něco objeví na veřejném profilu, tak i po následném smazání se na danou věc může v konverzaci narazit.

První veselá hláška večera - "přišel jsem proto abych věděl jak to dělaj holky a jak my", následovala krátce po mé představovací, čímž ji ještě doladila.

Co je to ta obsahová strategie?

Obsahová strategie je buzzword. Hmm a kdo chtěl přesnější definici, musel sledovat diskuzi účastníků, protože sem tam obecné výkřiky s tím, že jednou se má dělat v tuhle chvíli, nebo ještě lépe v jinou chvíli vlastně nepřímo vyplynulo, že je to prostě jen marketingové slovo, který se zabaluje příprava a ujasnění podkladů pro copywrittery a které umožňuje nabalit na celou mašinérii ještě další dva tři lidi s žůžo kulervoucím pracovním titulem, který hned tak jinde nenajdete ... sorry Lucko.

Nakonec jsem to ale přes pár dalších, často mých hloupých a naprosto nesouvisejících dotazů dal nějak dohromady. Alespoň mě přišlo, že to holky pohromadě pořádně neřekly soudě dle toho, že mám jednotlivé části definice po celém papíře pospojované šipkami.

Obsahová strategie

Určuje co s obsahem na internetu a kam s ním cílíme, tedy kombinace poznat klienta, zjistit jeho cíl a rozpočet. ... Pro buzz ... ehm korporátní marketéry ... Client -> Target -> Budget

Co dělat pro dobrou obsahovou strategii?

  • Analyzovat konkurenci
  • Analyzovat potřeby čtenářů

Jako krásný příklad byl uvedený projekt "Kuchařka pro dceru", která ženám, jimž od jejich maminek nebylo předáno kuchařské umění, usnadňuje a pomáhá stát se vysněnými královnami kuchyní. Tedy třeba naučit se kolik stupňů znamená "středně rozehřátá trouba" a podobné vychytávky.

Publikum versus cílovka

Publikum jsou ti, co tě čtou, poslouchají a sledují

Cílovka jsou ti po kterých chceš akci.

Ve chvíli, kdy akce kterou očekávám je, aby si čtenáři přečetli článek, tak nastává případ kdy se publikum a cílovka shodují.

Strategie na různých sociálních sítích

Podle konkrétní sociální sítě, se mohou upravit aspekty komunikace, ale téma by mělo být jednotné.

Vulgární vsuvky z diskuze

Upozornění pro méně otrlé, jde o autentická vyjádření, která v Lucky podání udělají při doslovném přepisu písmenkové porno. Pokud tedy nemáte rádi vulgarity, tento odstavec (nečti Podstavec ;), s klidem přeskočte.

Aneb takhle nám Lucka podávala:

"Analyzovat piču, tedy konkurenci"
"Politicky korektnější kurva persona"
"Piču (myšleno komunikaci) máme od přírody"
"Ono je taky důležité vědět kdy ho vytáhnout" - ten obsah

 

Co dalšího k obsahovce

Lidi zajímá obsah pokud zajímavý nebo zábavný.
Zabavný obsah je když:

  • ušetří čas
  • ušetří peníze
  • zvýší šanci na sex

K obsahovce potřebujete

  • zapojit mozek
  • udělat mind mapy
  • pořešit strukturu webu
  • kde se pohybuje jaká část cílovky a publika
  • vyzdvihnout FAB = Feature, advantage, benefit. Tedy vyjímečnost pokud je, výhody produktu a jeho přínos.

Závěrem

Holky to měly sice připravené na papíře, ale přišlo mi že to pak podávají strašně nesouvisle a na přeskáčku a víceméně většinu sepsaných informací jsem dal dohromady spíš z následné diskuze.

Osobně se mi  výrazně nelíbila forma podání plná vulgarit při cílení na kultivovanou komunitu, kterou nebylo potřeba šokovat sprostými slovy kvůli získání pozornosti nebo wow efektu. My tam byli kvůli obsahové strategii, chtěli jsme se o ní něco dozvědět a ne si rozšiřovat vulgární slovník.

Jo a co je to za nesportovní metodu umlčet kritiky rumem ... fuj, hanba ;)

Stručně obrazem

pubcamp-obsahova-strategie-6-2014-01Terminátor Filip zahajuje PubCamp, kdo bude zlobit toho vyrazí ... asi jsem zlobil málo ;)

pubcamp-obsahova-strategie-6-2014-02
Romantické seznámení za svitu blikajících tabletů ... svíčky se už dnes nenosí

pubcamp-obsahova-strategie-6-2014-03
Marie začíná simultálně překládat do znakové řeči

pubcamp-obsahova-strategie-6-2014-04
Obsahově strategické letecké záběry

pubcamp-obsahova-strategie-6-2014-05
Holky usmějte se mi na kameru, jako když vás vůbec neštvu ... dělá si z nás prdel?

pubcamp-obsahova-strategie-6-2014-06
Kolik rukou máš, tolika můžeš psát.

pubcamp-obsahova-strategie-6-2014-07
Google postihuje linkbuilding dělaný roboty. Co na to Zdeněk Terminátor T3 Dvořák?

pubcamp-obsahova-strategie-6-2014-08
Pubcamp v jednom kole, aneb když už to mázneš tvař se že jsi tvůrčí a že to bylo schválně ;)

pubcamp-obsahova-strategie-6-2014-09
Jasné sdělení - na žízeň, na chuť ale hlavně "na zdraví" :)