loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

13. říjen 2014

6. Affiliate konference - report z akce

6-affiliate-konference-introNa tuhle konferenci jsem vlastně neměl ani původně v plánu jít a kdybych se rozhodoval o nákupu lístu po affiliate čtvrtku, tak bych určitě nešel. A to by byla docela škoda. Ještě, že mě nakonec František Szabó přesvědčil, ať si koupím lístek.

Akce probíhala v kině Atlas. Já osobně ho pro konference moc nepreferuji, sice to mám z domova kousek a můžu si přispat, jenže místní vzduchotechnika to moc nedává a tak je většinou už před obědem v sále hodně špatný vzduch a chytit tam signál je prakticky nemožné. Tedy takhle, WiFi tam byla, o jménu a heslu jsem se dozvěděl od někoho vedle sebe. Jenže signál se tam skoro chytit nedal. Jo a na konci dne jsem se od pořadatelů dozvěděl, že tam byla jiná WiFi přímo pro konferenci, heslo a název jsem si nosil celou dobu na visačce. Stejně jako hashtag, který jsem po ránu taky sháněl. Takže asi nic, co bych mohl pořadatelům vyčítat ... tedy až na ten hashtag. #affiliatekonference, to jako fakt? Takhle dlouhá zkratka, když mám jen 160 znaků a psaní na dotykovém displeji je utrpení? Když si pak na afterpárty pořadatelé postesknou, že se málo  tweetovalo, je to jak náhra na smeč. Tak pro přístě prosím dejte na úvodní čekací slide kromě názvu konference taky viditelně, jak se připojit, hashtag a případně výpis aktuálních hashtagů někde po straně obrazovky.

visackaJasně, takhle na visačce asi Wifi a hashtag objevíte, když už jsem prozradil že tam jsou.
Ale zkuste si jí dát vzhůru nohama, jako když je na krku a představte si, že o tom nic nevíte.
Alespoň já vidím blabla grafika, moje jméno a program.
Byli jste na konferenci postižení stejnou slepotou, nebo se to týká jen mě? Když tak se podělte o názor v komentářích.

Ale teď už konec brblání a pojďme se podívat na to podstatné, tedy obsah konference a co zajímavého jsem si odnesl. Asi to nejzásadnější pro mě czaffil <> affilčtvrtek. Trochu jsem to čekal, nebo v to spíš tajně doufal, ale jakmile jde o placenou akci, tak počet infopodnikatelů padá prakticky k nule a počet rozumných lidí jak ze strany partnerů tak ze strany inzerentů se velmi výrazně zvedá.

6-affiliate-konference-01Jak by téhle úvodní obrazovce slušel výrazně označený hashtag a možnost připojení

Zahájení - Vladan Hejnic

Kromě zahajovacích a uvítacích frází mě zaujal slajd a změnách marketingu v průběhu cca posledního století. Konkrétně 1914 Mass marketing ... a co podomní obchodníci? Nebyla zrovna tahle část marketingu už v té době 1:1 a segmentovaná?

Co je nového v CJ - Charles Delamain

Novinky o chystaných změnách a taky o rebrandu CJ.com zmínil ve svých slidech Charles Delamain, Managing Director pro Evropu. Kromě opravdu dobré prezentace, zaujal i slajdy, kde s úsměvem poukazoval na ty které nevytvářel on, a které se poznají tím, že jsou mnohem poutavější než ty co vytvářel on sám :).

6-affiliate-konference-02Co všichni mají s těmi burkami a zahalováním obličeje? Vždyť i Charles většinu času přednášel se zakrytou polovinou obličeje :). Kvízová otázka, je to maska superhrdiny nebo burka na ruby?

Jak jsem „díky“ PPC kampaním málem prodělal kalhoty - Josef Kroupa

Přednáška, na kterou jsem se hodně těšil, protože do PPC kampaní se z pohledu inzerenta moc často nepouštím. Bylo vidět, že Pepa není zkušený řečník, ale s nervozitou se popral statečně. Na přednášce mě zaujalo o jak relativně malé finanční objemy jde. Pokud je ztráta kolem 5-8 tisíc měsíčně, tak to osobně nepovažuju za prodělání kalhot a ani výsledná čísla mě nepřesvědčily, že by poměr výnosu a investovaných peněz do PPC byl nějak výhodný ve chvíli, kdy započítáme do grafu i hodnotu času, který v nich nebyl zmíněn. Prý je to odhadem 1-2 hodiny denně, ale taky 12-14 hodin na začátku. Tak široké časové rozmezí už po přepočtu nějakou rozumnou hodinovou sazbou s výnosností/ziskovostí může hodně zahýbat.

Zajímavé tipy

 • pokud v PPC nadpisu nedokončím větu, nutí to návštěvníka číst inzerát dál
 • zmínit v inzerátu cenu a dostupnost, ale pozor nelhat o ní
 • zmínit konkurenční výhodu
 • ve viditelné URL psát klíčová slova

Slajdy z přenášky - Jak jsem „díky“ PPC kampaním málem prodělal kalhoty 

Workshop Tuning Affiliate programu - Martin Bětík

Pro mě absolutní pecka celé konference. Jednak jsem díky nim nemusel na dvě přednášky, co mě nijak nezajímaly, ale hlavně jsem si odnesl spoustu cenných informací. Martin už před konferencí obeslal účastníky workshopu s dotazy a připomínkami k jejich webům/affiliate programům a přinesl spoustu podnětů, které jsem si do té doby neuvědomil.

Jen díky němu má naše akviziční stránka http://jakziskatpraci.cz/obchodni-podminky/pro-affiliate-partnery/ současnou poutavější podobu, místo původních dvou tlačítek s odkazem na obchodní podmínky.

Akviziční stránka

 • Potenciálním partnerům musíte svůj affiliate program prodávat stejně, jako se snažíte prodat svůj produkt zákazníkům. Samo to nefunguje, pokud partnera nezaujmete nemáte šanci ho získat
 • Ujasněte si co je cílem akviziční stránky. Získat kontakt, získat partnera, něco jiného?
 • Jasně a poutavě vyzdvihněte klady programu, proč by se měl někdo zapojit a pomoct s propagací právě vám.

Čím zvýšit zapojení partnerů

 • Po přihlášení se nebojte dát rady jak a třeba i kde propagovat. Klidně udělejte manuál, čím víc to partnerům usnadníte, tím je větší šance že se aktivně zapojí
 • Motivujte partnery odměnami, nebo výkonnostními bonusy
 • Dejte do partnerského rozhraní odkaz na Facebook, Twitter a další komunikační kanály, kterými chcete s partnery komunikovat
 • Není špatné motivovat pomocí meziročního nárůstů se zapojením bonusů

Ke zvážení je jak moc oslovovat nové partnery a nebo po čase ty co se nezapojili. Nezapomínejte hlídat, zda fungujícím partnerům nějak výrazně neklesá příjem a řešte to s nimi dřív, než se z nich stanou neaktivní partneři.

Proč být autoritou svého oboru - David Eiselt

Kvůli workshopu jsem přenášku nestihl od začátku, ale i ta část co jsem stihl stála za to. David také není zběhlý řečník, ale projev zvládl o něco lépe než Pepa Kroupa, hlavně díky většímu očnímu kontaktu s publikem. David provozuje hodně úspěšný web cestujlevne.com a je zástupcem méně početné skupiny affiliate partnerů zaměřujících se na dlouhodobé cíle. Jeho osobní přístup, porušování všech obecných pouček a směrování práce způsobem který mu připadá dlouhodobě správný, nezávisle na názorech ostatním je mi velice sympatický. I přes mírnou nejistotu v projevu, mě přednáška vtáhla natolik, že jsem si ani nepsal poznámky.

Jen s jednou věcí nemůžu souhlasit, když David popisoval jak máte dát projektu všechno, že když nepracujete naplno vy, je vždy někdo, kdo to na rozdíl od vás dělá a tak nad vámi získává výhodu. ... No chápu nadšení a zapálení, ale jak jsme si tak se Zdeňkem Dvořákem souhlasně pokynuli, je vidět, že zatím nemá děti :).

Slajdy z přenášky - Proč být autoritou svého oboru

 

Partnerské provize v multichannel světě - Jan Tichý

Po obědě nastoupili už zkušení řečníci, kteří opravdu nedali vydechnout ani nenechali prostor k lelkování. I když mě původně Honzova přednáška moc nelákala, nejsem zrovna ta správná cílová skupina, tak jsem si jí užil a dozvěděl se pár zajímavých věcí.

Google Analytics -> Top conversion path

Jak se obvykle řeší překryv v multichannelu

 • Neřeším a doufám, že se nedotávám do ztráty
 • Snížím affil provize a tím kompenzuji případnou ztrátu
 • Vypočítám překryv ze skutečnosti

Tip, stáhněte si konfiguraci lineárního atribučního modelu do GA bit.ly/linear-attribution

Dá se zjistit jakou cestou se došlo k finální konverzi a přehazováním váhy zkusit dopočítat nebo odhadnout jak velkou měrou se daný zdroj podílel na konečné konverzi.

Možností je odměňovat za skutečné uživatele, třeba dle emailu a nikoliv podle cookies. Jenže to momentálně neumí skoro žádné kanály.

Zastřešit všechny kanály tak aby se obešlo jejich rozhraní v kterém si každá apliakce připisuje 100procentní podíl na výsledné konverzi by měla chystaná párovací aplikace od Medio. Zatím ve fázi vývoje.

Co mě hodně zaujalo, že přednáška vyznívala ve smyslu jak snížit peníze pro affilpartnery, PPC a další kanály aby reflektovaly míru jejich přínosu, ale pokud jsem to dobře pochopil, tak affil partner může poměrně dost investovat do PPC (viz Josef Kroupa v úvodu), jenže pak, bude jeho PPC v GA zahrnuto prostě do PPC nikoliv do affilu a při lineární atribuci, si tak PPC připíše poměrově určitý zisk právě na úkor affil partnera, který do něj investoval. Je tedy myslím dost důležitá úvaha, že affil partner propaguje více kanály a ty jsou pak sumárně shrnuty nejen do affil ale i do jiných kanálů, kde už se od inzerentových přímých investic nedají nějak snadno oddělit. Snížením provize na základě překryvu tak může dojít k výraznému poškození právě affiliate partnera.

Slajdy z přenášky - Partnerské provize v multichannel světě

Nejlepší affiliate pluginy pro WordPress - Tomáš Poner

Vláďa Musílek bohužel nemohl z rodiných důvodů dorazit a tak Tomáš nakonec přednášel sám. Tomáš je velký nadšenec do Wordpress a jeho přednes je skvělý, dobře zapamatovatelný, i když občas lehoučce sklouzává k takovému tomu americkému stylu "wordpress je super, řekněte halelujá", naštěstí na téhle hraně jen lehce koketuje a tak to od něj není nepříjemná forma vnucování, ale zkrátka z každého takovéhleho "hurá" cítíte, že je jednoduše pro věc naprosto zapálený.

V rámci kontrastu hezky fungovalo, že zatímco David Eiselt tvrdil nebuďte líní, skoro vše si naprogramujte sami, Tomáš zase preferuje: "Na vše máme super pluginy". Jím zmíněné pluginy najdete ve slajdech níže, je jich opravdu hodně, takže zmíním jen ty pro mě zajímavé nebo důležité pro affiliate.

Pluginy co mě zaujaly

 • iTheme security (pokud nechcete platit Sucuri)
 • Pretty link - pro správu affil odkazů a jejich cloaking
 • AdRotate - osobně bych vzhledem ke zkušenostem s náročností reklamních systémů a s tím jak špatně má wordpress udělanou DB strukturu tenhle plugin spíš nedoporučil. Spíš bych využil Double Click for Publishers (small bussiness) nebo pokud máte vlastní server, VPS nebo dobrý webhosting tak Revive (dříve OpenX)
 • MaxButtons - pokud neumíte programovat ani CSS styly, tak jednodušeji asi butonky neuděláte
 • MailPoet - pro mailingové kampaně
 • Ninja PoUps - vyskakující okna pro získání emailu, nabídky ebooků po chvilce čtení apod.
 • Social network auto-poster - pro automatické přidávání příspěvků na sociální sítě
 • WP-PostRatings - když máte ve výsledcích vyhledávání hvězdičky značící oblibu článku, může to docela pomoct

Slajdy z přenášky - Nejlepší affiliate pluginy pro WordPress

Úspěšné příspěvky na Facebooku a jak na ně – Eliška Vyhnánková

Další skvělá přednáška plná zajímavých rad a inspirací. Podle Elišky je vhodné publikovat 2-3 příspěvky denně. Ideálně v době kdy má vaše cílová skupina čas koukat na sociální sítě. Třeba cestou do práce, ráno na záchodě, cestou domů apod.

Obsah příspěvků - ať se tvrdí cokoliv obvykle nejvíc fungují obrázky.

Typy příspěvků

 1. Vtipné příspěvky - jejich cílem je získat nové fanoušky
 2. Zapojení - vzdělávací citáty. Dobrá inspirace je stoplusjednička
 3. Zákulisní příspěvky - představit se jako lidi
 4. Prodejní příspěvky

6-affiliate-konference-03To se takhle jednou Eliška vyfotila po ránu a byl z toho trhák ;)

Slajdy z přenášky - Úspěšné příspěvky na Facebooku a jak na ně

Nakupuji, až když vím co - Marek Prokop

Pro mě asi největší lákadlo byla přednáška Marka Prokopa. Konečně jsem ho mohl osobně pozdravit a převědčit se na vlastní oči jaká tahle marketingová ikona českého internetového světa vlastně je. A nezklamal! Hned nástupem na pódium byl parádní s hláškou "já poslední dobou přednáším o věcech o kterých vůbec nic nevím, třeba jako dneska". Po veselém úvodu, kdy chtěl Marek péct v sobotu buchty, nás logicky a krok za krokem provedl celou fází nákupu od chvíle kdy ještě nic nakupovat nechci , nebudu ale možná za rok za dva bych něco koupil. Skvěle popsaný celý rozhodovací cyklus a jak díky dlouhodobému pohledu být ten kdo správnou a dobrou radou usměrní k nákupu. Kdyby takhle postupovali všichni affiliate partneři, asi bych měl na tenhle marketingový segment o dost vřelejší názor.

6-affiliate-konference-04I jen stinný nástin nastíní světlo na konci tunelu :)

Slajdy z přenášky - Nakupuji, až když vím co

Afterparty a pár slov na závěr

Záverečná výmenná informací a kontaktů proběhla ve velice příjemné atmosféře na afterparty. Zatímco oběd od Ordr.cz mě nenadchnul, ačkoliv většina účastníků si ho pochvalovala, tak večerní Dish truck byl naprosto famózní. Párty se protáhla dlouho do noci, až mě z toho #czaffil nějak rozbolela hlava a musel jsem sepsat tenhle report až o týden později po návratu z dovolené.

Organizaci chválím a Miss affiliate taky. Pro příště bych se přimlouval, aby se nepřekrývali tématicky stejné workshopy a přednášky a hlasuju pro kratší hashtag! :)

Další reporty z akce

http://www.affilblog.cz/6-affiliate-konference-podrobny-report/

http://www.vivnetworks.com/je-za-nami-6-affiliate-konference/

http://affilak.cz/report-z-6-affiliate-konference/