loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

28. kvě 2020

Proč jsem přešel jsem z Androidu na iPhone SE 2020

Primárně mi umřel předchozí telefon Samsung S7, takže jsem potřeboval pořešit nový, protože nouzové řešení v podobě Xioami Redmi 6A 16GB co mám doma od loňské letní dovolené v Itálii, kde jsem telefon utopil prostě nestačí pro plnohodnotné fungování. Ani se tam nevejde minimum aplikací, co běžně používám. Takže nějak jsem fungoval, ale ne komfortně a musel jsem rychle řešit nový HW.

Rychle a stručně pro ty co nechtějí číst dál

Rozhodla velikost a váha

Pro ty, co si rádi přečtou delší povídání

Moje rozhodovací logika je jasná, je to "jen telefon", ano dnes zastupuje v něčem komunikátor a počítač, ale pořád odmítám dávat za telefon peníze jako na notebook. Moje psychologická hranice je 10k za telefon, kdy obvykle koupím vyprodávanou vlajkovou loď z loňského roku od Androida. Občas takhle jde koupit Samsung nebo jiná vlajková loď Xiaomi apod. Tentokrát jsem se rozhodoval, že koupím Honor 20 Pro, zrovna byl v akci v Alze za 9.999 Kč, což byla super cena na to jak dobré to má foťáky a 8GB RAM + 256 GB místa v telefonu. Kromě bezdrátové nabíječky, která by mi asi hodně chyběla měl všechno co jsem potřeboval. Už jsem byl dokonce v Alze, že ho zaplatím a vezmu. Ale šel jsem si ho osahat. A pro zajímavost porovnal s iPhone SE 2020. A tím pádem u mě Honor skončil. Protože je to velká krabice a to je to ještě jeden z "kompaktnějších" Androidů.

Nevím kde se stala ta věc, že všichni výrobci Android telefonů začali vyrábět phablety a říkat jim telefony. A k tomu vyrábět plus verze, které jsou už regulérně tablety. Nechci nosit na zádech batoh a mít tam malou televizi. Chci telefon co jde ovládat jednou rukou, neutrhne mi kapsu a hlavně se do té kpasy vejde.

Android se dneska zkrátka nedá koupit v rozumné velikosti. Samsung S7 co jsem měl, byl víceméně velikostní limit. Samsung 10e přestali prodávat, navíc dát 15tis za ořezaný Samsung to tedy opravdu ne. A dát 15 tis za Samsung S10 v akci to taky ne. Jednak je to velké a pak za rok bude mít hodnotu 5tis max, iPhone si tu hodnotu bude držet. Nicméně opravdu primární a jediné co rozhodlo je velikost + váha. Ten honor je přes 1,5 cm větší na výšku a tuším o 1cm na šířku větší. Ještě jednou, primárně chci telefon, co jde ovládat jednou rukou! Apple je jediný na trhu kdo takové věci dělá, buď SE 2020 nebo iPhone 11 PRO. Protože cena 34-37k za telefon mi přijde totálně mimo, zbývá jen SE 2020. SE má dostatek výkonu, fotí podle mě parádně, lépe než Samsung S7 s kterým jsem byl spokojený a na profi focení mám jiné nástroje. Bohužel i tak je Apple už moc velký, takže třeba moje žena co má SE 1. generace odmítá SE 2020 koupit, protože to vzala do ruky, řekla, že je to velká krává a tím to končí. Na původním SE ji trápí jen nedostatek místa, takže jí možná místo 32GB verze někde seženu v doprodeji 128GB verzi a bude to. Kdyby Apple udělal původní velikost a dal do toho displej na celou plochu, nebo klidně i to samé jako doteď, maximálně vyměnil fotočip, procesor je jí fuk a přidal paměť kupovala by asi hned. Takhle pro ní na trhu neexistuje telefon. Pro mě vzhledem k velikosti a váze vlastně mimo SE v cenově akceptovatelné hladině taky ne.

Okolo sebe slyším spoustu naštvání na velikost telefonů a pro nemožnost volby si pak lidi kupují obrovské placky s ohledem na svou peněženku. A výrobci si asi myslí, jasně lidi kupují velké telefony, chtějí je. Tak možná děti na hraní her, ale když jako rodič někam vedete za ruku dítě, v druhé máte nákup, ve třetí telefonujete a čtvrtou rukou odemykáte, fakt nechcete telefon co nejde v jedné ruce ovládat a udržet.

A ano chci aby telefon měl dostatek výkonu na pár leto dopředu, dobře fotil a natáčel videa, ale to mi u dnešních telefonů přijde tak nějak jako samozřejmost. Takže výběr provádím podobně jako nákup pracovního notebooku, kde mě vlastně taky výkon a parametry zajímají až v jako poslední, nejdřív se podívám na velikost, na rozložení klávesnice a protože klávesnice vyřadí 98% všech modelů, tak se ve výsledku z Thinkpadu a DELLu vyberu model co mi víc sedi, poslední dobou je to DELL, dám do něj maximální konfiguraci a tu si koupím. U telefonu vyberu velikost, váhu, přidám drobnosti co mě přidávají komfort používání jako bezdrátové nabíjení, vyřadím nesmysly nad 10-15 tisíc a dneska už mi vlastně vypadne jen jeden telefon a to je ten co jsem si koupil.

Bohužel výhoda Apple ekosystému jde mimo mě, maximálně si se ženou přes AirDrop vyměním snáz fotky, ale protože na iOS není software, co mě primárě živí, je pro mě přidaná hodnota jen to, že to má 5 let životní cyklus, že to opravdu vydží 5 let fungovat, ne jako Android telefony, které obvykle do 2-3 let fyzicky umřou a proti Androidu lépe natáčí video, což je ale drobnost kterou vítám až teď nově s tím jak natáčíme Cvičení s Luckou tak možná někdy v terénu bez kamery využiju a vyzkouším iPhone.

Uvažujete taky o přechodu na iPhone, taky zvažuejte nákup iPhone SE 2020? Chcete se na něco zeptat, nebo mám udělat nějaký další článek o tom, co je jednoduché, co těžší při přechodu na jiný systém? Napište mi do komentářů a já se případně rád podělím o další zkušenosti.

Rozbalení iPhone

Tohle video na závěr je spíš taková blbinka, ale Apple si hraje s detaily. Věděli jste například, že pokud vezmete za horní část krabičky, je to spočítané tak, aby se sama pomocí gravitace vysouvala 3-4 vteřiny? Nebo třeba to, že zatímco SE první generace mělo klasická sluchátka v plastové krabičce a s jackem, taky jsou jen tak "pohozená" v papíru s priprietárním konektorem, protože jacka tu nenajdete. A perlička na závěr, co je nejlepší na přechodu ze Samsungu S7 na iPhone SE 2020. Že nemusíte řešit rychlonabíječku, kterou vám Apple nepřibalí, v balení je jen základní pomalá, protože tu rychlou Quick Charge 3.0 už máte od Samsungu :).