loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

12. prosinec 2013

Thinkpad R.I.P.

thankpad-ripZdá se, že to čeho jsem se obával ve chvíli kdy Lenovo koupilo od IBM sekci s notebooky, se pomalu začíná stávat skutečností. V době kdy mělo Thinkpady pod sebou IBM, byla tahle řada noteboků jedna z nejlepších, možná ne vzhledově, ale fuknčně neměla konkurenci. Dnes při náhodné návštěvě Lenovo centra se mi zdá, že tohle končí, ale začneme po pořádku.

Mé první setkání s notebooky ThinkPad byl nákup T41, v té době od IBM. Šlo o drahou investici vyváženou mnoha výhodami. Jedna z nejlepších klávesnic na trhu, odolnost šasi, která vydržela když si stoupnete na víko displeje, zvláštní ochrana harddisku pomocí gyroskopu. Při pádu na zem se odstavily hlavičky disku a neponičily data. Vanička pod klávesnicí s výpustí skrz notebook. Už se vám někdy něco vylilo do klávesnice? Na školení IBM ukazovali, jak se dá na běžící notebook vylít sklenice plná vody aniž by se notebooku něco stalo, nebo přestal fungovat. Voda zkrátka vytekla spodem pod notebook. A dokonce byla garance funkčnosti při nalití vody do klávesnice součástí záruky. V době kdy se o tom ovladačům v noteboocích ani nezdálo uměl IBM na hardwarové úrovni rozpoznat podle IP adresy (resp. identifikace sítě) v jakém jste prostředí a nastavit automaticky defualtní tiskárnu, změnit firewall, přenastavit poštovního klienta a spoustu dalšího. Neskutečně praktické drobnosti, jakou je třeba intergovaná led lampička přímo na víku displeje. Notebook byl skvělý, zkušenost z práce s ním výborná a upgrade z něj jsem prováděl spíš z nutnosti posílit celkově hardware. Notebook se ale používal pro lehčí práci dál a sloužit přestal až letos. Tedy od roku 2005 do roku 2013. 8 let není na notebook zrovna málo.

Bohužel v době upgradu už byly notebooky pod křídly Lenovo. ThinkPad měl nějakou dobu držet své standardy, ale přesto jsem z doslechu dostával informace, že výstuha šasi v displeji už není tak dobrá a lehce se prohýbá. To by tolik nevadilo, ale Lenovo to u mě prohrálo díky návrhářské chybě, kterou považuju za titul na cenu "blbost roku". Tou bylo umístění displeje u Tčkové řady asymetricky, opravdu nemůžu pracovat s počítačem ke kterému přijdu a má na jedné straně displeje asi o centimetr (možná i o víc) větší okraj než na druhé straně. Prostě bych se pořád cítil že je něco špatně. Protože počítač používám na práci a ne na parádu, požadavky na můj pracovní nástroj jsou tyto:

  • Klávesnice se standardním rozložením, šipky v obrácením T, velký Enter, správné rozložení F kláves. Zkrátka tak, aby se dalo psát poslepu všemi deseti bez dívání se na klávenici.
  • Dokovací port + dokovací stanice. Neuveřitelně šetří čas a nervy, pokud máte k dokovací stanici zapojení disky, myš, klávesnici, audio soustavu, headset a vše odpojíte a zapojíte jedním vycvaknutím včetně přípojky napájení
  • Matný displej
  • Dedikovaná grafická karta

Ostatní parametry jsou podružné výkon procesoru, paměť nebo velikost disku jde snadno navolit dle konfigurace, ale s těmito třemi body nějaké konkrétní notebookové řadě moc nenaděláte. Tyhle parametry na pracovní nástroj obvykle zúží výběr na IBM/Lenovo (ThinPad řad), DELL (bussiness řada) a HP (bussiness řada). Záruka použitelnosti do 24 hodin nebo nejpozději do 3 dnů, obvykle znamená výběr Lenovo nebo DELL. Tehdy jsem tedy Thinpad zavrhl a zkusil Dell.

Nákup DELL E6400 se zdál zpočátku dobrým nápadem, ale šlo o hodně nepovedenou řadu. Leštěný plast u série E byl za trest, pocit při psaní na klávesnici, kdy se dlaně dotýkají tohoto materiálu nebyl moc příjemný ve srovnání s předchozí D řadou. Tlačítka tracpointu z leštěného plastu, kde je vystouplé jen prostřední tlačítko, bylo také za trest. Nešlo automaticky po hmatu poznat zda jsem na tlačítkách nebo kdekoliv jinde na té leštěné hrůze. "Cool" design s tenkým profilem znamenal prakticky nonstop puštěný větrák, aby se to celé uchladilo. Po brutálních problémech s taktováním dolů z 2.2 Ghz na chvílemi rekordních 200 Mhz, kdy se už ani nestíhala překreslovat myš a "kvalitní technickou podporou" na telefonu, která uměla poradit jen přeinstalaci (práce na 2 dny), jsem po 3 návštěvách technika, výměně základní desky (2x), procesoru, a chladiče konečně dostal technika, který věděl v čem je problém. Báječný design s nonstop větráním a hodně protkanou mřížkou větráku znamenala, že se každý půlrok musel notebook rozebrat a z mřížky chladiče sebrat koberec prachu, který ucpával odvod teplého vzduchu. O nějaké ochraně disku alá ThinkPad si mohl Dell nechat jen znát. A to nemluvím o "báječných" Windows Vista.

Po téhle zkušenosti jsem se opět vrhnul s radostí zpět k Lenovu a jeho ThinkPad řadě. Výstřelek s displejem byl mezitím napraven a jinak bylo vše na své místě, přibylo kombinace SSD + HDD v jenom stroji řešící rychlý systém a dostatečný pracovní prostor. Model T420, který už více než 2 roky používám je opravdu po zkušenostech s Dellem takový balzám. Opět veškerý vzhled a účel primárně podřízený funkčnosti a podpoře práce.  Například podivně zakřivený vyvýšený okraj u displeje chrání zavřený notebook před vniknutím předmětů mezi klávesnici a notebook z boku. Třeba v batohu. Že se vám něco takového nestalo? No s ThinkPadem by ani nemohlo. Trackpoit + Touchpad. Používáte notebook někdy v autě nebo ve vlaku? A stalo se vám, že při ovládání touchpadem drncání udělalo kliknutí? A to se vám právě s trackpointem nestane.

Katastrofa z ThinkPadu je leštěná hračka alá Apple

Co jsem si všimnul za hrůznosti, kvůli kterým píšu tenhle článek? Z ThinkPadu mizí všechny věci, které z něj dělali jeden z nejlepších pracovních nástrojů. Zaoblené rohy? No dobře žádná velká tragédie. Zmizela ochrana displeje? A tady začínám větřit problém. Takže radši ať to vypadá "cool", než aby to bylo praktické? No dobře s displeji se už jednou sekli, ale dalo by se s tím žít. Ale PROBOHA co to udělali s ovládacími prvky, klávesnicí a kombinací Trackpoint + Touchpad? Samostatná tlačítka MUTE, MUTE MIC a volume UP, DOWN jsou pryč. Resp jen přes FN klávesy na F klávesách. Přijde vám to jako drobnost? Až na to, že ty HW tlačítka fungovala kdykoliv. FN klávesové kombinace fungují jen když běží OS. Takže nechce zvuk zapínajících se Windows, ale při vypnutí jste neměli MUTE? Smůla! Z hlediska úspory půjde o haléřové možná korunové částky. Ale tady se bavíme o noteboocích v cenových řádech 30-80 tisíc. Pokud odebírají tlačítka a podezírám je že jde opravdu primárně o snižování nákladů, bojím se kde se to projevilo jinde, kde to nevidím. V kvalitě šasi uvnitř? Ve způsobu upevnění HDD?

Ale co je nejhorší, klávesnice dřív to co ThinkPadu všichni ostatní mohli jen závidět je najednou nějaká trendy, zakulacená tlačítka = menčí plocha na kterou dáváte prst, odezva na stisk je nějaká špatná a rozložení? Klasická kombinace Insert, Delete, Home, En, PgUp, PgDown? Sbohem! Někdo se rozhodl, že bude nejlepší, když se všichni naučíme místo psaní poslepu šátrat a hledat, nebo ještě líp překlikávat. Za tohle by věšel návrháře za uši do průvanu!!! A kdyby jen tohle, oni zničili i další ovládací prvky. Místo původního touchpadu je taková placka která se celá mačká. Ano, to co se používá na Macu. Kdo to nezkusil, je to tak báječné, že pokud jste přesně na nějakém bodě a zmáčknete celou tu potvoru, tak je velká šance, že se tím zmáčknutím posunete o kus jinam a kliknete tak úplně jinde. A bude hůř, oni zmizely i dolní tři tlačítka! Teď jsou jen nahoře na touchpadu. Tam co sloužili dřív k trackpointu. Ale zase je něco špatně, ty tři tlačítka jsou vlastně jen tak "namalované" červenými čárkami a mírným zdrsněním oprostřed a jsou součástí té dolní klikací placky! Takže to v noci pohmatu nepoznáte.

thankpad-rip-keyboard-t420Původní klávesnice s normáním rozložením T420 (i když i tady už zmizela klávesa insert s klasické šestky pryč a Enter se zmenšil)

thankpad-rip-keyboard-t440
Nová "vylepšená" T440, touchpad bez tlačítek.

Ve výsledku to celé připomíná jakýsi klon Applu, ale v tmavé barvě. Nic proti Applu, ale kdybych chtěl něco "jako Apple", koupím si Apple, zvlášť když by cenově vyšel stejně nebo dokonce levněji. Teď mi nezbývá než doufat, že až nastane v budoucnu čas na obměnu hardware, tak z ThinkPadu opět udělají použitelný pracovní nástroj, nebo se budu muset poohlídnout jinde. Možná nakonec přejdu i na Apple, protože ThinkPady jsou jedny z mála věcí co mě u Windows stále drží.