loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

18. září 2017

Onda V891W CH - levný tablet pro děti a Windows na cesty

Hledáte levný tablet pro děti na pohádky? Kupte si z číny Onda v891W CH a budete mít duální tablet s Androidem i Windows 10 za pár korun. Dosloužil nám doma Ainol Spark, tedy spíš odešla baterka a už se mi nechtělo podruhé řešit trochu popraskaný displej, takže jsem hledal něco pro děti na pohádky, co bude za ideálně stát tak 2000 Kč a zároveň to nebude totální louda.

Nákup na Alza.cz jsem po krátkém průzkumu zavrhl. V dané cenové relaci byly jen 7" tablety s malou operační pamětí. Na 7" tablet sice 2 děti zvládají koukat jak jsem zkoušel na svém Vodafone Smart tab 4G, ale už je to pro ně moc malé. Chtěl jsem tedy něco co bude mít alespoň 8-9" displej a minimálně 1GB Ram, raději více než méně. To už je ale cenová hladina přes 4000 kč a tyhle elektronické hračky pro děti se vyplácí kupovat napřímo z Číny. 

Onda v891w ch

Po chvíli hledání jsem objevil Onda v891W CH na GeekBuying v akci aktuálně za 99 USD. Má 2GB Ram, 32 GB úložiště, podporu SD karet a hlavně má dual boot a má jak Android 5.1 tak Windows 10. Velikost displeje je 8,9" a za tu cenu tedy jasná volba. Už ho mám doma a po cca 3 týdnech používání se mohu podělit o první zkušenosti a doporučit nákup. Pokud hledáte levný tablet pro děti, tak tohle asi opravdu chcete.

Důležité je kupovat verzi co má na konci CH, Onda dělala i starší verzi kde běžel pouze Android. CH v názvu pak značí novou verzi s Cherry Trail procesorem. Tedy Intel Atom procesoru umožňujícím provoz plnohodnotných Windows.

Technické parametry Onda v981W CH 

Velikost displeje: 8,9"
Rozlišení: FullHD 1920x1080 
Poměr stran: 16:10
Operační systém: Windows 10 + Android 5.1
Procesor: Intel Cherry Trail X5-Z8300, Quad Core, 1.44~1.84GHz
RAM: DDR3L, 2GB
ROM: eMMC, 32GB
Wifi: 802.11 b/g/n
Bluetooth: Ano, v4.0
OTG: Ano

Vybalení a první zkušenosti

Tablet dorazil z Číny dorazil po necelých 3 týdnech. V balení NENÍ nabíječka, je tam pouze tablet, micro usb <-> USB kabel a pidimanuál v čínštině. Nabíjet lze klasickou USB nabíječkou, nebo z počítače apod., navíc čínská nabíječka by stejně potřebovala redukci, takže to není až takový zádrhel. Jednomírné pozitivum je. že díky absenci nabíječky možná projdete s balíkem bez proclení.

 

Tablet je váhově tak akorát a příjemně se drží. Po zapnutí nastartuje do Androidu v základním nastavení s angličtinou. Příjemné je, že jsem nemusel hledat přepnutí z čínštiny. Snadno nastavíte jako jazyk češtinu, přihlásíte se k svému google účtu, odinstalujete čínské aplikace a můžete tablet používat. Hurá!

Taky můžete přepnout na Windows, tedy pokud zjistíte jak. Při bootování tam žádná volba není a strávil jsem skoro půl hodiny hledáním jak na to. Pidimanuál v čínstině mi nic nevsvětlil a ani triky jak dostat tablet do nějakého bootrežimu nepomohly. Tedy dostal jsem se na jednu bootovací obrazovku kde je ikona Androidu a Windows. Ale nedá se ani na jednu ťuknout a jak vyprší počítadlo bootoje se do Androidu. Jak jsem později zjistil, takhle obrazovka prý jde ovládat myší. Na logiku se mě neptejte, nechápu to. Naštěstí to jde nakonec úplně snadno.

Jak se přepíná mezi Androidem a Windows

Po nastartování Androidu se jen stáhne horní lišta, kde se zapíná Wifi, BT apod. a tam je přímo možnost OS Switch. Na to ťuknete a tablet se restartuje do Windows 10. Z Windows 10 se pak dostanete kliknutím na Switch OS na ploše. Ultra jednoduché, jakmile v Androidu zjistíte kde je ten přepínač.

Onda Android switch OSPřepnutí z Androidu do Windows

Windows 10 - jak to na tom funguje

Překvapivě dobře. Jde o legální verzi čínských Windows 10. Po startu jste v EN verzi, jen při modrých obrazovkách typu restart počítače, informace o aktualizaci apod. na vás vyskakují čínské znaky. Do Windows není problém doinstalovat češtinu. Systém má překvapivě rychlou odezvu, v rámci daného procesoru samozřejmě, ale na používání webu nebo běžných kancelářských programů se jeví jako docela použitelný. Takže taková příjemná záloha třeba na dovolenou, kde dětem vezmete tablet na pohádky, ale v případě potřeby máte Windows počítač, když není zbytí.

Onda Windows 10 screenZelená ikona s Androidem pro přepnutí OS

Kde už se pomalejší Atom procesor a ne moc rychlá vestavěná paměť projeví je u aktualizací a také při doinstalovávání českého jazyka. Chvíli to prostě trvá. A taky tu narazíte na první limity tabletu. Aktualizovat ho na nejnovější verzi Windows 10, se vám asi nepovede, protože potřebujete 8GB místa na disku, které ... nemáte! Cože? Ano opravdu nemáte, protože tablet sice má 32 GB diskového prostoru, jenže ten je rozdělený na celkem 13 diskových oddílů! Android má přiřazeno necelých 5,75GB a Windows má jen 18,95 GB. Bohužel sám operační systém zabírá od začátku něco přes 14GB. S místem tak bude boj! V dalších článcích přinesu pár triků jak uspořit co nejvíc místa, nicméně tolik, abyste prošel update jsem nezískal.

Onda Windows 10 language screen

Také počítejte s tím, že prvotní aktualizace a doinstalce češtiny nějaký ten čas zaberou, pokud je budete chtít instalovat bude to i pár hodin. Licenční číslo nikde na tebletu nenajdete, ale předinstalované Windows jsou legální a bez problémů aktivovatelné.

Android 5.1 - jak na tom funguje

Funguje dobře a bez problémů, kromě problémů s místem. Jak jsem psal výše u Windows máte pro Android jen 5,75 GB místa. Dost zabírá systém, takže reálně zbývá asi jen 3GB místa. Pohádky na SD kartě nedělají problém, ale pokud instalujete nějaké rozsáhlejší hry, které výkonově tablet zvládá docela dobře. Narazíte na nedostatek místa záhy. Přesunout aplikace nebo data aplikace na externí SD kartu nejde. Respektive nejde to nijak snadno. Pomocí rootu a přesměrování pomocí linku na speciálně naformátovanou SD kartu to jde, ale návod bude na samostatný článek. Není to zrovna na dvě kliknutí.

Co s tím místem? 

Jak řešit ten nedostatek místa? Buď se můžete rozhodnout pro jeden operační systém a změnit velikost partition (tohle není pro úplné laiky) a tím využívat plných 32 GB, což už pro Windows bude na nějakou dobu stačit a Android tím hned tak nezaplníte. 

Nebo se dá u Androidu udělat root, ukládat větší aplikace na SD kartu a Windows brát opravdu jako nouzovější řešení třeba na dovolených. Taky můžete koupit verzi tabletu s větší pamětí, dělá se i 64GB verze, ale to už není za tak výhodnou cenu.

Onda disk partitionsDiskové partition, je jich tam opravdu hodně, ale doporučuju neměnit pokud opravdu hodně dobře nevíte co děláte

K čemu je tam těch 13 diskových oddílů? Tak je to čínský tablet, takže ani teorie se špionážním SW nemusí být daleko od pravdy. Nicméně velkou část budou zabírat různé bootovací systémy a zřejmě obnovení do továrních nastavení pro Android a Windows.