loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

3. listopad 2013

Ainol Novo 9 SPARK - změna firmware

ainol-firmware-updatePo pořízení tabletu následovalo zjišťování, jaký firmware bych tam měl nahrát. Přeci jen původní čínská verze nebyla ideální a navíc je zde problém s přístupem do Google Play a spousta do systému vnořených čínských aplikací. Abych ostatním ušetřil čas, zde máte krok za krokem jak na to.

 Asi nejlepším zdrojem firmwaru je diskuzní fórum SlateDroid.com, konkrétně pak firmwarey od Christiana Troye. Než se poustíte do stahování a aktualizování nezapoměňte si stáhnout nejnovější verzi oficiálního čínského programu Phoenix Suit, který slouží k aktualizaci firemního firmware. Jednak proto, abyste se mohli dostat zpět do původního stavu kdyby něco selhalo. A pak hlavně proto, že budete muset nahrát nejprve nový firmware s SDK 3.2, bez kterého novější neoficiální firmwary nahrajte, jednou rebootujete a jste v pytli. Tedy nejste úplně v pytli, ale abyste se dostali z cyklu bootuju, padám při bootování, bootuju ... musíte jít právě přes Phoenix Suite a použít děsivou kombinaci 10x stisknout zapínací tlačítko, zatímco současně držíte tlačítko volume (To jsem si opravdu nevymyslel, takhle šíleně se do něj v totálním zakousnutí opravdu dostává).

Update firmware pro Ainol Novo 9 SPARK krok za krokem

Nejprve stručně

 1. Stáhněte si a nainstalujte si PhoenixSuit verze 1.0.6 (nebo vyšší), instalace je v rozsypaném čaji, ale pak jde při prvním spuštění přepnout do EN.
 2. Nainstalujte oficiální firmware s SDK 3.2 (velká výhoda je zrychlení odezvy softwarové klávesnice na použitelnou rychlost pro psaní), mě fungovala verze a31_ainol_novo906fc_3.2_1.1_v1.img
 3. Stáhněte si a nainstalujte si TWRP Recovery (Pouze při prvním přehráváním firmwaru, při dalším už stačí pouze nahrávat nový firmware dle bodů 4 a 5)
 4. Stáhněte si nový firmware (buď klasickou android verzi vycházející z firemní verze (aktuálně Android 4.1), nebo upravenou jako cyanomod + gapps aktuálně (Android 4.3) apod.) s tou verzí Androidu kterou byste rádi a uložte ho na SD kartu
 5. Nabootujte do Recovery módu, dejte factory reset (pro první flashnutí) a pak nahrajte novou verzi z SD karty

A teď detailněji body 3 a 5

3. InstalaceTWRP Recovery

Jsou dvě cesty pro pokročilého uživatele a začátečníka

Pokročilý uživatel

 1. Připojte tablet USB kabelem k počítači.
 2. Rozbalte zip a dejte soubor recovery.img do interní paměti tabletu.
 3. Pusťte terminál emulátor (nebo adb shell z nainstalovaného SDK pro Android) a jako root uživatel (prompt musí být '#') napište příkazy:

cat /sdcard/recovery.img >/dev/block/nandg
sync; sync; sync

Uživatel začátečník

Zkopírujte recovery zip soubor do interní paměti tabletu nebo na SD kartu. Dejte reboot do Recovery módu a dejte flash pro recovery zip soubor z interní paměti/sd karty.

5. Jak dát restart do recovery módu

V nastavení tabletu dejte "Backup and restore"/"Zálohování a obnova dat" pro výchozí firmware, v případě použítý Cyanogen modu, musíte v developer nastavení povolit "Advanced reboot".

Co dělat, když se všechno kousne

Pokud nenahrajete SDK 3.2, tak se po prvním rebootu zacyklíte v nekonečném bootování. Z toho vede jediná cesta. Pustit PhoenixSuit, připojit tablet USB kabelem a při současném držení tlačítka hlasitosti (je jedno zda nohur či dolů), opakovaně 10x zmáčknout Power tlačítko. Tím se dostanete do recovery módu, i když se nemůžete dostat do systému a vyvolat ho z nastavení. No a když to nejde pokračujte dále ve čtení.

Je to v háji, zelený panáček a nic nejde, zničil jsem si tablet!

Hluboký nádech není tak zle. Akorát se při přehrávání firmware něco pokazilo. Zdá se, že se to občas stane, ale rada "co dělat když se vše kousne" najednou nefunguje a už jste zoufalí. Mačkáte power buton, odpojujete a připojujete kabel, 2-4 hodiny bojujete s tabletem a chutí ho hodit z okna. Tady je záchrana, přesný postup jak donutit tablet spolupracovat s Phoenix Suit pro nahrání originálního firmware a dát vše zase do pořádku.

 1. Pustit Phoenix Suit
 2. Jít ve Phoenix Suit na kartu Firmware
 3. Vybrat Firmware image a kliknout na Upgrade
 4. 10 vterin podrzet Power tlacitko, aby se vypnul tablet
 5. Vytáhnout USB z PC
 6. Podržet Home tlačítko a nepouštět
 7. Zasunout USB do PC a stále držet Home a 10x stisknout Power
 8. Pak se automaticky spustí Upgrade

Zdroje v originále na SlateDroid.com

TWRP Recovey - http://www.slatedroid.com/topic/63602-recovery-twrp-2600/CT's repacks of stock ROMs for Ainol Spark - http://www.slatedroid.com/topic/64354-rom-cts-repacks-of-stock-roms-for-ainol-spark-update-2013-07-03/
CyanogenMod 10.2 (4.3.1) for Allwinner A31 by ChristianTroy - http://www.slatedroid.com/topic/87425-custom-rom-cyanogenmod-102-431-for-allwinner-a31-by-christiantroy-update-2013-10-25/