vaclavska-namesti-mrtva-zona-introKdo nebyl poslední dobou na Václavském náměstí, tak to asi netuší, ale z dolní části náměstí se udělala mrtvá zóna. Tedy pardon, úředníci o ní tvrdí že je to zóna pěší.

Poslední 6 let jsem na Václavském naměstí pracoval, takže si poměrně dobře pamatuju jeho stav za posledních pár let. Nejdříve to bylo prostě spodní náměstí plné lidí a aut. Pak se ale začalo opravovat metro, a taky je tam dole stále nedokončená jedna díra ... tedy budoucí skleněná obluda. S tím souvisí nutnost unibuněk pro dělníky. Takže náměstí bylo jedno staveniště, do toho se pletla auta, chodci kličkovali mezi zátarasy a zaparkovanými auty, nebo se snažili přejít z jedné strany náměstí na druhou, doufajíc, že to tam snad bude lepší.

Po tom co se vzduchotechnika metra (či co to tam opravovali)  dala do pořádku, unibuňky zmizely. Sláva! Aby se o chvíli později objevili další, přestavovala se totiž budova, kde je mimo jiné McDonald. Přestavba šla víceméně klasickou cestou. Nechala se jedna zeď domu co je vidět z náměstí, to aby památkáři neřekli, zbytek se strhl a za historickou budovou, tedy jaksi za zdí z historické budovy, se postavila komplet budova jiná. Celkem tak za posledních 6 let, byla dolní část náměstí jedno velké staveniště. Sice se v jenom místě stále ještě staví, ale jinak se už skoro dalo zvolat Heuréka, zase máme krásné náměstí a ne průchod stavbou.

Jenže pak někdo z úředníků Prahy 1 vymyslel geniální myšlenku. Uděláme z dolní části náměstí pěší zónu. Nápad, který dodnes nechápu. Z náměstí, které tak konečně zase mohlo začít pulzovat životem, vzniklo něco co vypadá jako ze scény natáčení postapokalyptických filmů. Taková mrtvá zóna. Auta nikde, chodci nikde, prostě prázný flek se silnicí bez života.

Ono by to bylo asi jiné, kdyby tu silnici vybourali a místo ní udělali třeba park. Ale zase tak daleko invence úřednictva nesahá. Taky by to asi taky moc dobře nešlo, když je dole plno restaurací, hotelů, podzemních garáží. Zkrátka míst která jednoduše příjezdovou cestu potřebují. A protože podnikání v této oblasti bylo už dříve založené na tom, že tam auta smějí a to nejenom v ranních hodinách jako je tomu třeba na Příkopech, tak dochází k naprosto nesmyslné situaci.

Dole je sice pěší zóna, nicméně auta, která tam musí jet, jako taxíky, hoteloví hosté, servisní technika, autobusy apod. je strážníky pouštěna. Jinak ovšem drží zónu úplně uzavřenou a upozorňují řidiče, že tudy tedy už rozhodně ne. Ovšem protože po té "silniční" pěší zóně, díky tomu projede asi tak 3-5 aut za minutu, tak se logicky na silnici chodci nehrnou. Jednak si nejsou jistí jestli nejdou po silnici a pak do té nejistoty jedno auto, druhé auto ... paráda. Není se čemu divit, že se chodci raději dál tísní po stránách na chodníku. Nemluvě o cizincích, kteří o nějakém rozšíření zóny cedulkou, nemají ani tušení a tak jdou zcela logicky po chodníku, protože proč by lezli do silnice že?

Naposled, když jsem byl v téhle "mrtvé zóně" tak jsem si schválně na mobil udělal dvě fotky. Jsou v rozmezí 6 vteřin a všimněte si jak kolem chudáka odvážlivce chodce jezdí jedno auto za druhým. Jenom než jsem došel do půlky téhle "pěší" zóny, projelo tam 6 aut.

vaclavska-namesti-mrtva-zona

Díky této báječné úpravě tak máme, rozříznuté náměstí na horní přeplněnou pulzující zónu a mrtvou oblast se schizofreně auto/pěší zónou, kam auta "jako" nesmí a chodci se tam bojí chodit. Opravdu to působí jak kdyby v té části město prostě umřelo. Do toho jako zlepšovák máme trvale umístěné 2 vozy městských strážníků a několik strážníků osobně v půlce náměstí, kteří hlídají, aby do zóny nikdo nejezdil. Tedy kromě výše zmíněných aut, takže jich tam pustí vlastně spoustu. Místo aby byli někde kde je jich zapotřebí, dělají tam takovou živou závoru vjezdu. Dalším "zlepšením" je výrazné zhoršení průjezdnosti, protože Jindřišská je ukončená tak, aby se z ní nesmělo na Václavské náměstí vjet. Veškerá doprava se tak cpe na magistrálu před semafor, kterému se nevyhnete, kolony rostou, zácpy v ulicích okolo náměstí taky, ale to nevadí. Je tady totiž to "obrovské" pozitivum mrtvé pěší zóny.

Opravdu nevím kdo tyhle báječné nesmysly vymýšlí, ale moc by mě zajímalo jak je z výsledku své práce spokojený. Já na tom bohužel nevidím vůbec nic co by mohlo někoho těšit.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit