Výměnné reklamní systémyPřehled výměnných reklamních systémů s přehledem toho co umí a zkušenostmi z praktického využívání. Přemýšlel jsem jak rozdělit jednotlivé systémy do různých skupin, ale každý systém umí něco, v dost částech se funkčně prolínají, takže nakonec by to by buď byla několikanásobná duplicita, nebo zmatek a napřehlednost. Nejjednodušší a nejpřehlednější se mi tedy nakonec jeví seřazení je prostě podle abecedy. Vaše zkušenosti a připomínky uvítám v diskuzi pod článkem. 

Přátelské upozornění: U kvalitních reklamních systémů, které používám, je odkaz s referral odkazem. To že se registrujete přes můj refferal vás nijak nepoškodí a někdy tím dostanete malý bonus navíc a pro mě malá odměna za napsaný článek. Pokud přesto myslíte, že se přes můj refferal za žádnou cenu nechcete registrovat, stačí když zadáte url tak jak je napsaná.

Pokud nebudete znát nějaký termín, možná vám pomůže slovníček pojmů na konci stránky. 

 

BillBoard.cz

Největší reklamní systém v ČR, jeden z mála který je schopný vyčerpat několik set tisíc kreditů během půl dne a výrazně tak ovlivnit návštěvnost z velkého objemu reklamy. Reklamní prostory i na významných serverech. Přísná kontrola bannerů a reklamní plochy. Reklama smí zabírat maximálně 20 procent plochy www stránky.

Typ reklamy: Bannerová reklama, Textová, Kontextová

Započítání reklamy: Imprese

Možnost prodeje: Ne, pro vetší webmastery možnost specifické nabídky (ale minimum pro takovou nabídku je přes 100.00 zobrazení měsíčně a kvalitní obsah)

Prodej kreditů třetí straně: Ne, v pravidlech výslovně zakázáno.

Referenční systém: Ne

Klady a zápory:

+ Největší reklamní systém, dokáže spotřebovat i statisíce kreditů za den, kvalitní kontrola bannerů, kontrola kvality reklamních ploch.

- Výměnné kredity lze použít jen pro vlastní propagaci, nelze přeprodat. Zisk z reklamních ploch pouze pro hodně velké a významné servery.

 

Klik.cz

Reklamní systém vytvořený z původního zabak.cz. Snaha okopirovat to nejlepsi z konkurence nevedla ke kýženému cíli. Systém nemá moc dobré statistiky, administrace je jednoduchá bohužel nejen ovládáním ale i funkčností. Poměrně málo větších serverů, takže vyčerpání i pouhých desítek tisíc kreditů je záležitost na několik týdnů. Význačnejším serverům nabízejí platbu za klik z placené reklamy, ale té je málo a většinou jde o reklamu, kterou platí někdo vyšší částkou a je tak vlastě přeprodávaná dál. Systém jsem přestal používat poté, co jsem musel déle jak měsíc urgovat fakturu po splatnosti, aniž kdokoliv na kontaktních emailech reagoval. 

Typ reklamy: Bannerová reklama, Textová lišta, Textová

Započítání reklamy: Imprese nebo PPC

Možnost prodeje: Placená PPC reklama pro VIP servery.

Prodej kreditů třetí straně: Možno převést kredity po dohodě s provozovatelem serveru. Pravidelné převody mohou být problém.

Referenční systém: Není

Klady a zápory:

+ Jednoduchá administrace, platba za klik i pro menší servery

- Málo zapojených serverů, získané kredity lze obtížně vyčerpat. Prakticky žádné statistiky. Problém s vyplacením vydělané částky, na kontaktní emaily moc neragaují a jiné kontatní informace nejsou nikde k dohledání.

 

Lista.cz

Reklamní systém funguje na principu výměny textové lišty, která musí být umístěna v záhlaví stránky. Na jednom zobrazení lišty je možné zobrazit až 10 textových reklam. Za každou zobrazenou reklamu dostáváte 0.9 kreditu. Maxim na jednu zobrazenou lištu, je-li zcela zaplněna je tedy 9 kreditů. Neboli 9 zobrazení vašeho textu za jedno reklamní lišty.

Typ reklamy: Textová lišta na vrchu stránky 

Započítání reklamy: Imprese nebo PPC

Možnost prodeje: Odkup serverem, pouze pro zlaté účty a jen do určité výše. Ta se mění v závislosti na množství prodané reklamy.  PPC vykupují vždy, minimální částka pro odkup je 100kč.Většinou moc nevykupují.

Prodej kreditů třetí straně: Ano, možnost převodu kreditů mezi uživateli za cenu 10 procent z převáděné částky.

Referenční systém: Dostáváte 0,01 kreditu z každého získaného kreditu webmastera registrovaného přes Váš odkaz. Registrovaný získá díky vašemu referenčnímu linku počátečních 7500 kreditů zdarma místo 5000.

Klady a zápory:

+ Graficky příliš neruší web, zajímavá forma propagace, za zobrazenou reklamu hodně získaných kreditů. 

- Nízká úspěšnost reklamy (kompenzována větším ziskem kreditů za zobrazení). Občas malé množství aktivních kampaní a z toho pak menší zisk kreditů, nebo naopak příliš mnoho aktivních kampaní, takže je problém vyčerpat větší množství kreditu v řádu milionu kusů. 

 

NewLinx.cz

Dříve poměrně významná reklamní sít nyní ve vlastnictví Computer Press. Většina serverů v reklamním systému patří právě skupině Computer Press, což ale není na škodu. Systém není tak velký jako Billboard ale i tak je poměrně kvalitní a sofistikovaný. Jeho hlavní nevýhodou je, že administrační rozhraní funguje pouze v Internet Exploreru. Není také až tak intuitivní, nevadí to tolik protože vám po registraci zašlou manuál jak systém používat. Vyčerpat kredity v počtu desítek tisíc není moc velký problém, stovky tisíc už pár dní zaberou.

Typ reklamy: Bannerová reklama

Započítání reklamy: Imprese

Možnost prodeje: Ne

Prodej kreditů třetí straně: Ne

Referenční systém: Ne

Klady a zápory:

+ Poměrne solidní systém obsahující velké servery skupiny Computer Press, zvládne i vyšší množství kreditů, dobré statistiky

- Administrační rozhraní funguje pouze pro Internet Explorer jinak přesměrovává na stránky adrenaline. Neumožňuje kredity zůročit jinak než pro vlastní propagaci. Velice malé množství rozměrů bannerů a 250x250 nebo 120x600 vůbec nemají.

 

Reklama24.cz  

Reklamní systém, který je zajímavý tím, že hodnotu plochy tj. kolik za zobrazení dostanete kreditů určuje dynamicky v závislosti na umístění banneru ve stránce a clickrate. Dříve velice slibně vypadající, nyní upadá pro nezájem vlastníka. Nová verze slibovaná už déle jak rok je zatím stále v nedohlednu. Poměrně dobrá kontrola proti podvodníkům, ale vyčerpat větší množství kreditů je na delší dobu.

Typ reklamy: Bannerová reklama, Textová lišta na vrchu stránky 

Započítání reklamy: Imprese, PPC kredity je možné koupit ale nelze získat výměnnou.

Možnost prodeje: Můžete nabídnou kredity k odprodeji a admin Vám nabídne cenu, většinou je ale příliš nízká aby to mělo smysl.

Prodej kreditů třetí straně: Ano, je možné převádět kredity mezi účty za 3 procentní poplatek z převáděného množství kreditů. Převod musí být schválený administrátorem.

Referenční systém: Dostáváte od systému 10 procent kreditů které získá vámi doporučený uživatel.

Klady a zápory:

+ Zajímavý způsob počítání hodnoty plochy, dobrá kontrola před podvodníky, levně lze koupit reklamní kredity od třetích stran

- Systém stagnuje, v poslední době klesá reálná hodnota získaných kreditů nehodí se pro získávání kreditů za účelem prodeje.

 

VRS.cz

Výměnný reklamní systém, který se změnou majitele výrazně zvedl svojí kvalitu. Přiměřené množství středně velkých serverů dává možnost poměrně dobré propagace. Vyčerpání většího množství kreditů nějakou chvíli trvá, ale zase je možné použít systém pro výdělek na menších serverech po splnění potřebných podmínek. Cena za klik není příliš vysoká (většinou kolem 0,5 - 0,75 kč), ale povolují umisťovat reklamu i na stránky s erotickým obsahem.

Typ reklamy: Bannerová reklama, Textová lišta, Textová reklama

Započítání reklamy: Imprese, PPC kredity je možné koupit ale nelze získat výměnnou.

Možnost prodeje: Možnost pouze pro V.I.P. servery. Server po splnění podmínek pro V.I.P. účet může umístit placenou reklamu z které nezískává kredity, ale dostává peníze za klik.

Prodej kreditů třetí straně: Po domluvě s administrátorem možné je, ale na pravidelné převody to moc není.

Referenční systém: Jednorázově dostanete 15.000 kreditů za registrovaného doporučeného uživatele. Tento uživatel ale musí svůj účet aktivovat a vydělat alespoň 5000 kreditů. Pak dostanete svou odměnu.

Klady a zápory:

+ Možnost výdělků po splnění podmínek V.I.P. účtu. Dobrá kontrola proti podvodníkům. Středně velký systém, který povoluje reklamu i na erotických serverech.

- Trvá nějakou chvíli než se v kampani vyčerpá větší množství kreditů. Výdělek pouze pro V.I.P. servery. Cena prokliku je pro webmastery nízká.

 

Slovníček pojmů

Clickrate (CTR) - Poměr mezi početem zobrazení reklamy a kliknutí na ní.

Imprese - Zobrazení reklamní plochy, banneru, lišty atd.

Kontextová reklama - Reklamní systém zjišťuje obsah stránky a podle textu dosazuje reklamu jako odkazy přímo do textu. Části textu se pak stávají odkazy s reklamou.

PPC - Pay Per Click, v překladu platba za klik. Zisk kreditu nebo peněz se nepočítá za zobrazení reklamy, ale pouze za kliknutí návštěvníka stránek na danou reklamu.

Referenční systém - Za to, že se přes váš unikátní odkaz do systému někdo registruje dostáváte nějaké odměny nebo provize. Ty mohou být v procentech ze zisku přivedeného uživatele, nebo jako jednorázová částka. 

 

Komentáře   

Guest
0 #11 Guest 2009-04-17 02:23
Každopádně teï už je "problém" s newlinx vyřešen - billboard ho zastavil. Přijde mi to škoda, protože na dobře zacílených kampaních měly moje bannery několikanásobně vyšší CR než v jiných systémech.
Guest
0 #12 Guest 2010-01-29 10:59
Když už je řeč o malých výměnných systémech, co takhle http://reklama.all4all.czAll for All?
Mají tam výměnný reklamní systémy a teï budou poskytovat i placenou reklamu
Stanislav Duben
0 #13 Stanislav Duben 2010-02-10 09:45
zedna: Jenže tady není řeč o malých systémech, ale o vyzkoušených a použitelných systémech. Kdybych přidával každý pokus o vytvoření nového "úžasného" reklamního systému nedělal bych nic jiného než jen přidávala a umazával podle toho jak systémy vznikají a zase zanikají.
Online poradna
0 #14 Online poradna 2015-09-02 11:52
Ještě fungují nějaké jiné?
Stanislav Duben
0 #15 Stanislav Duben 2015-09-02 11:57
Online poradna: Článek je z roku 2008, takže v této době jich už minimálně polovina nefunguje. Ohledně nějakých jiných doporučuji Google ;)

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit