loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

20. duben 2015

SEOloger - Vyhledávače a Javascript

seologer-javascript-a-vyhledavace-introNestává se mi často abych někam dorazil s předstihem. Ovšem dorazit víc jak hodinu dopředu na místo, které je asi 15 minut od mého bytu, to je nejspíš osobní rekord, to je tak když se neumím správně podívat kdy že se začíná.. Nutno říct, že Jan Tichý řekl na SEOloger tolik zajímavých informací, že se na jeho povídání opravdu dorazit vyplatilo. Velká pochvala patří i Pavlovi Ungrovi nejen za uspořádání ale také za výběr skvělého místa.

Pavel pustil v rámci tematického pozadí Honzovu starší přednášku na projektoru a protože Honza se s ubýhajícími lety vůbec nemění, skoro nebyl poznat rozdíl, když se objevil v čele stolu naživo ;). Každopádně takhle informacemi nabité povídání jsem jsem na podobných posezeních už dlouho nezažil. Natolik jsem se zabral do informací, že jsem prakticky nefotil. A tak mám výjimečně mám jen pár lehce ilustračních fotek. Sorry žádná fotostory!

seologer-javascript-a-vyhledavace 01Vyhledávače najdou Javascript a začnou stránku zkoumat ostřížím zrakem

Vyhledávače a Javascript

Vyhledávače se snaží porozumět chování stránky a tím nějak obsouloužit i Javascript. Pozor na URL generované javascriptem, javascriptové frameworky často použijí "#", ale co je za křížkem vyhledávače nezpracovávají a neindexují.

Hasbang - slepá vývojová větem, z které se upouští a kterou kdysi Google začal umožňovat webmasterům nějak s Javascriptovými URL a vyhledávači pracovat. Nicméně od 1.4.2014 je hashbang oficiálně podporovaný seznamem (potvrdil Jarda Hlavinka ze Seznamu)

Vyhledávače (čti Google a možná ještě někdo další) umí rozpoznat konstrukty document.write, location.href a zvládají ad-hoc indexaci (například FB diskuze)

Skryté texty či bloky (div, p) Google tvrdí že neindexuje, ale experimentálně to zatím není potvrzeno.

Google se snaží načíst takové texty a obsah, jak by ho viděl uživatel, spouští tedy Javascript, který se pustí při řenderování stránky, ale už ne takový, který se spouští na základě události. Pozor! Událost, jako je třeba nekonečné rolování stránkou, kde se nedá dojít nakonec, je právě taková událost, kterou Google neprovede!

Co je za "#" se neindexuje, proto je vhodné používat normální URL. Například při infinite scroll dávat do url pro každé donačtení stránky "?page=1", "?page=2", apod. aby nasdílené url ukázalo právě ty data, která se postupným rolováním objevila. Takové URL je pak vhodné dát do sitemapy a tím zajistit indexaci stránek. Kromě infinite stránkování se tak udělá i klasické prostránkování, na které se půjde dostat přes konkrétní URL. Každá jednotka obsahu , která se mjsí načíst na základě interakce, musí mít jiné URL, jinak bude neindexovatelná!

Client side JS frameworky dělají často bordel z hlediska URL a SEO.

seologer-javascript-a-vyhledavace 02Takže Google umí tohle všechno a Seznam? .... No ten už konečně podporuje slepou vývojovou větev, která se opouští

Průchodnost webu

  1. Každý obsah má mít svou URL, přes kterou se k němu dá dostat (bezmřížkovou)
  2. Robot na takovou URL musí umět sáhnout
  3. Robot se o takové stránce musí nějak dozvědět.

Z hlediska průchodnosti je vhodné:

  • Po interakci měnit aktuální URL
  • používat location.href, history.PushState

Jakákoliv změna za "#" je pro vyhledávač stále stejná stránka. U eshopů je tak vhodné použít za mřížkou jen filtrovací parametry, které nejsou tak významné, aby pro ně měla být samostatná stránka

seologer-javascript-a-vyhledavace 03Pozor, svět vyhledávačů není jen Google a Seznam. FB toho umí ještě míň!

A na závěr důležitá poznámka Marka Prokopa: Pozor na FB, většinou neumí ani to málo co Seznam!

Vyhledávače a Javascript - slajdy