loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

25. červen 2015

SEOloger - Jak na linkbaiting Markem Prokopem a Davidem Grudlem

seologer-llinkbaiting-introKdyž má na jakékoliv téma přednášet Marek Prokop nebo David Grudl, je jisté že když už to třeba nebude informačně přínosné bude to minimálně hodně zábavné. Ostatně už začátek, kdy David začal shánět notebook, který Pavel poprvé nezval a ti kdo vzali MacBooky zase neměli redukci na VGA nebo HDMI kabel. Takže nakonec se našel dobrovolník, co šel 10 minut zpátky do práce pro kabel, aby mezitím přišel jiný účastník s notebookem, kde byl VGA konektor a to vše proto, aby se mohla pustit půlhodinová prezentace fragmentace a defragmentace disku. Parádní!

 

 

Ostatně upomínka Pavla Ungra 2 hodiny před začátkem celé show, hovoří za vše:

Milí účastníci, podle toho, že se mě Marek Prokop včera ptal, co je to linkbaiting a David Grudl nevěděl, kdy to začíná, to vypadá na docela legendární show. Těším, že přijdete a podpoříte mne, až se z průběhu střelím do hlavy :-)

Těžko jakoliv popisovat něco, co se zkrátka musí vidět naživo. Možná si ovšem budete moct vychutnat Davidův osobitý přednes na nějakém budoucím pokračování přednášky Můj první sex. Soudě dle jeho posledních příspěvků na sociálních sítích má totiž přítelkyni a tak se v kuloárech proslýchá, že na rozdíl od první přednášky, by téma Můj druhý sex,nemuselo být tématem z oblasti sci-fi a na rozdíl od přednášek o PHP, by o tom David konečně mohl něco vědět.

Pro ty kdo si nedovedou Marka s Davidem představit v akci tu mám ilustrační obrázek

seologer-llinkbaiting-06

Davídkovo tenkrát poprvé

Když David poprvé začínal s linkbaitingem, byly úplně jiné možnosti než dnes. Byl tu Radek Hulán, který byl v oblasti linkbaitingu mistr nad mistry. Extrémně vyhraněné názory navíc s táborem pochlebovačů a odpůrců budovali neskutečné zástupy odkazů a článků dokazujících jaký je borec, nebo idiot v závislosti na tom, na kterou stranu tábora jste se rozhodli postavit.

První pokusy o linkbaiting tak byly ve znamení "nasrat Radka Hulána", pokud se o vás dokonce sám mistr zmínil, nebo okomentoval váš článek, bylo o popularitu vystaráno.

Tedy ono tak úplně první pokusy to vlastně nebyly, první byly pokusy o vytočení Roberta Němce, jenže ten místo aby se naštval, tak i na jakoukoliv negativní zmíku reagoval veselým "jé ono se o mě píše to je prima". Uznejte, že to pro linkbaiting nebylo ono.

Dnes už to není tak snadné, ale trochu se dá napovědět termínem Dočekalovo Workflow ;)

Motivace a principy linkbaitingu

Pro povedený linkbaiting je dobré pochopit motivace lidí pro sdílení a principy jak fungují. Marek doporučuje jako studnici vzdělání facebook. Stačí sledovat co tam kdo sdílí, a přemýšlet proč.

EGO

Když budete zahrnuti v seznamu nejlepších, vybraných, oblíbených atp. rádi se tím pochlubíte. Podívejte patřím mezi X nejlepších z .... Například seznamy nejlepších fotografů, přehled nejlepších fotografií týdnu, nejvíce doporučovaní experti na ...

Negativní motivace

Ukázat, že je někdo vůl. Zde je právě příklad zmíněného Radka Hulána a jeho tábora odpůrců. Stačilo že se vymezovali proti jeho názorům a ukazovali v čem a kde v článku říká podle nich nesmysly.

Strach

Krásným příkladem jsou odpůrci vakcín, xenofobní nálady, aktuálně pak třeba nálady proti uprchlíkům a na té vlně psané články

Zařazení se do skupiny

Různé manifesty, etické kodexy, dříve třeba ikonky o kompatibilitě webu v HTML X.Y dle validátoru apod.

Co kdyby

Vítě že to je blbost, ale co kdyby? Důvod proč se šíří spousta HOAXů (pokud jde o technickou neznalost, kde ten kdo to posílá neví, že je to blbost je motivací strach), proč lidi lajkují příspěvky typu "Chceš vyhrát iPhone? Zbylo nám jich XYZ kusů na skladě a chceme je rozdat..." apod.

Chlubivost

Spojené s nákupem a následným chtěním se pochlubit co mám nového, sdílení radosti z nečeho.

Mít klacek na mlácení

Takový ten argumentační klacek, kterým jde někoho utlouct v diskuzi, vyargumentovat. Případně totální blbost jako link na web, kde bude jen nápis "Autor příspěvku má pravdu".

Tip na obsah pro linkbaiting

Markův tip: Je lepší si jako téma vybrat i totální blbost o které zatím nikdo nic nenapsal, než něco o čem už napsáno je, i když ne perfektně. Článek pak nemusí být naprosto úžasný, ale jako první zdroj informací má velkou šanci být sdílený a linkovaný.

Online prezentace

Protože večer byl plný spousty skvělých myšlenek a prezentace byla v tak rychlém sledu, že jsem nestíhal sledovat a vše zapisovat, jsem rád, že se David s Markem uvolili a celou prezentaci dali k dispozici online. Můžete se na ní tedy exkluzivně podívat!

 

Fotostory

seologer-llinkbaiting-01Ano projekci nutně potřebujeme. A mimochodem, co je to ten linkbaiting?

seologer-llinkbaiting-02
Prezentace začíná, majiteli půjčeného notebooku tuhnou rysy...

seologer-llinkbaiting-03
Když si kluci vyhráli s laserovým ukazovátkem a zjistili že nejsou sami, kdo o linkbaitingu nic neví, tak se s úsměvem pustili do přednášky

seologer-llinkbaiting-04
Takhle skvělá prezentace se prostě musí vyfotit a nasdílet?
Cože? Ono se to natáčí? Ne? No tak v tom případě základem bylo nasrat Radka Hulána...

seologer-llinkbaiting-05
Jak na linkbaiting, aby tě nasdílel David Grudl?
David: Tak třeba když jsem zjistil, že někdo nasdílel všechny mé školení, udělalo mi to takovou radost, že jsem pak všechny Markovi školení na oplátku taky nasdílel

 

Komentáře   

Tomik
0 #1 Tomik 2015-07-30 06:19
Nedávno som bol na môjej prvej konferencii a tam boli skôr priaznivci okolo Radka a odsudzovali Prazskú komunitu a pod. Veľmi som sa tomu čodoval že prečo ale tak to už je každého osobná záležitosť.

Táto prednáška mohla byť super a rád by som chcel pokecať aj s nejakou inou stranou :)

Zaujímalo by ma či sa niekto inšpiruje tou prezentáciou :D

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit