loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

23. listopad 2013

PubCamp - Webová analytika

pubcamp-analytika-introListopadový pubcamp byl na téma webové analytiky. Trochu nezvykle jsme se opravdu celý čas drželi tématu a jistě za to mohly i přednášející schopnosti hosta včera, kterým byl Roman Appeltauer, stratég analytického oddělení H1.cz.

Hodně se během večera řešili velké korporace, jaké nástroje a přístupy k optimalizace se u nich využívají. Což pro většinu účastníků nebylo až ta záživné téma. Nakonec jsme se ale přeci jen dostali trochu i k analytice menších projektů a zajímavým otázkám ohledně Google Anaytics. Co byl ovšem nejpodstatnější moment večera, v Sesterna baru jsme dostali knedlíky! A ne jen tak ledajaké, ale rovnou po domácku udělané švestkové knedlíky. Tak dlouho jsme s nimi na pubcampech otravovali (asi poslední tři setkání), až to obsluha nevydržela a knedlíky pro nás zařídila. Pověstnou třešničkou na dortu pak byla možnost sklenice mléka k jídlu.

No ale zpět od jídla k webové analytice, poznámky ze zajímavých témat a dotazů. V čem tkví základní pracovní náplní webového analytika? Vybrat správný nástroj pro zjištění potřebných informací.

Analytika a měření vůbec

Letem světem korporací

 • 80 procent měření je k ničemu, firmy je používají špatně. Často jen nasadí základní GA kód ten pak plní v principu jen funkci počítadla
 • Google Analytics sbírá přesně data asi do 5 milionů page views měsíčně, nad tento limit data vzorkuje. Tím se dostávají do středních hodnot, která jsou pro webovou anaylitiku nepotřebné
 • Placené Google Analytics Premium jsou na ČR trhu opravdu drahé, vyplatí se proto použít spíš Adobe Analytics (dříve známé pod názvem Omniture), které mají příznivější cenovou strategii.

Je to u nekorporátní svět

Takže jsme nakonec z Romana dostali zajímavé myšlenky a názory i na svět mimo korporace.

 • Poskytováním "not provided" místo klíčových slov, podle Romana opravdu Google chrání soukromí uživatelů. Šlo totiž až příliš snadno vysledovat konkrétní osoby hledající snadno zneužitelná data například pokud někdo hledá léky na rakovinu, je ve finanční tísni a podobně.
 • Webová analytika je zdroj sebereflexe
 • V analytice je důležité nekoukat na průměrné hodnoty. 1 návštěva stránky nic neřekne, ale rozdělením do segmentů "začal na stránce", "skončil na stránce", "prošel stránkou" a sledováním těchto segmentů můžeme zjistit mnohem víc.
 • Dá se předpokládat, "ale víc o tom nesmím hovořit", že Universal Analytics od Google přestanou být v příštím roce beta verzí.
 • V současné chvíli není vhodné u projektů zavisejících na detailním nastavením Google Analytics přecházet na Universal Analytics. Ještě nemají všechny potřebné detailní funkce implementovány.
 • Pro správu měřících kódů se dobře používá Google Tag Manager trochu informací o tom k čemu je to vlastně dobré se můžete dočíst třeba na stránce Google Tag Manager - efektivní správa měřicích kódů od agentury Roberta Němce
 • Google Analytics on Steroids podle Romana nejsou až tak praktické, protože prostředí GA se často mění a tím způsobuje nefunkčnost ařešení třetích stran a nutnost čekání na jejich úpravu. Naproti tomu třeba Filip Podstaec je používá a je s nimi hodně spokojený. Osobně jsem je neznal, ale vypadají docela zajímavě a pro usnadněné nasazení rozšířených měření bez nutnosti extra detailního nastavování GA u menších a středních projektů vypadají přínosně. Určitě je zkusím.
 • Pro pravidelné přehledy se vyplatí mít dobře udělané obrázkové reporty - dashboardy. Nejsou vhodné pro zobrazení třeba longtailu, ale u některých hodnot ušetří při rychlém přehledu čas a orientaci v datech.
 • Pro zpracování statistických dat se občas používá R project případně odkaz na českou verzi R projekt (Roman ho zatím nevyužívá)

Jak měřit zadarmo v Google Analytics i přes limity

Pokud se dostáváte přes limit Google Analytics zdarma následuje obrovský cenový skok. Pokud se Google Analytics Premium cenově nedají zaplatit jde zkusit fintu. Rozdělit GA na více účtů, například na 10. Pak můžete měřit třeba 1/10 návštěvnosti jedním kódem. Data poté přes Api dostávat ven a spojovat dohromady. Pozor, abyste nespojovali převzorkovaná data (případně počítat s tím, že převzorkovaná jsou). V případě zkoušení toho řešení nezapomeňte pomocí cookies sledovat konkrétního návštěvníka a tomu vždy zobrazovat jen jeden stejný GA kód, jinak ztrácíte potřebné informace a ve výsledku si udržíte jen číslo návštěvnosti stránky.

6 nejdůležitějcíh nastavení v Google Analytics

Protože z Romana kromě korporátních věcí zase až tolik přínosných rad nevypadlo, zeptal jsem se ho na nejdůležitější věci, co by se v GA měli ručně nastavit, protože automaticky měřené nejsou. Důležité upozornění těchto proměnných umí Google Analytics dát do měřícího kódu jen 5. V Universal Analitics jich je až 20.

 1. Rozlišení stavu uživatele Přihlášený/Nepřihlášený, nastavuje se to pomocí custom variable. Pokud to jde a má to smysl pak sledovat i ID zákazníka
 2. Sledovat návštěvnost po sekcích. V současném trendu SEO url, kdy se ztrácí význam sekce v adrese je dobré sledovat sekce pomocí kódu. Opět přes variable.
 3. Měření formulářů. Ideálně pomocí jQuery pověšené na Event tracking. Postupné proházení formuláře, kde se návštěvník nejvíc zdrží, kde nejčastěji skončí a odejde ze stránky
 4. Měření odchozích odkazů, opět přes even tracking
 5. Měření chybových stránek. Zde jsou možné dvě cesty virtual url (parametr pro GA) nebo opět přes event tracking
 6. Měření interního vyhledávání

Stručně obrazem

pubcamp-webova-analytika-01Jsem na pubcampu nový a jsem z korporace. Buďte na mě hodní

pubcamp-webova-analytika-02
Já jsem pubcamp založil a pak se tu skoro neukázal. Ale chci je tématicky střídat, jeden bude o vývoji jeden o marketingu.
Aha, takže když je z toho pravidelná akce marketérů, kdo bude vlastně na ty developerské chodit?

pubcamp-webova-analytika-03
No kdo? Já tam budu chodit strašit! Bububu

pubcamp-webova-analytika-04
A budou i na těch pubcampech bez lidí k dostání knedlíky?

pubcamp-webova-analytika-05
Na fotce vidíte nenovější výkřik moderní techniky. Jmenuje se to "notebook" a česky se tomu pý bude říkat "blok".
Výdrž bez baterky je přímo neskutečná, ono to baterky ani nepotřebuje a pivo není povinné, nicméne silně doporučené příslušenství. 

pubcamp-webova-analytika-06
Takhle vypadají v Sesterna baru knedlíky. Mňam!

pubcamp-webova-analytika-07
Kulinářský orgasmus, jenom ať nepřijde Pohlreich!

pubcamp-webova-analytika-08
A mléko by nebylo? Ale ovšem, beze všeho, jak si račte přát!

pubcamp-webova-analytika-09
Můj milý deníčku, ještě že tě tu mám s sebou. Kdybys tu nebyl, musela bych si povídat s těmi divnými individui okolo. Ještě že jedí knedlíky a nevšímají si mě. Tvá Linda.

 pubcamp-analytika-komiks
Roman se nerad fotí, ale o znalosti se podělí rád :)