loading

Stanislav Duben

Stanislav Duben ICQ: 66800432 email: duben@seznam.cz Skype: sduben

27. březen 2013

PubCamp - Sociální média

pubcamp-socialni-site-introPubcamp na téma sociálních sítí, potažmo sociálních médií mi přišel zatím asi nejméně zajímavý z těch na kterých jsem doposud byl. Dokonce jsem se občas celkem nudil a to na téhle akci nebývá zvykem. Celkem mi přišlo jako by se víc řešilo definování pojmů, tedy názvosloví než konkrétní problematika.

Z části byl možná problém v tom, že hosté tentokrát byli dva. Barbora Votavová a Jindřich Fáborský, kteří sice problematice rozumí, ovšem na spoustu věcí mají dost jiný pohled. Bohužel tak nevedli ucelenou diskuzi, ale spíš takové roztržkovité povídání, které se ještě víc trhalo dotazy. Tím jak nikdo neměl hlavní slovo a netáhl celou diskuzi nějakým jasným směrem, bylo udržení tématu, přehlednosti a myšlenky spíš dílem náhody než nějakého uceleného povídání. Samozřejmě nebyla nouze o veselé chvilky a daly se zachytit i zajímavé postřehy, osobně jsem si ovšem moc přínosných poznatků neodnesl.

Už začátek pubcampu s názvem "Sociální média" začal tím, že to dnes bude povídání o "sociálních sítích". A pak se začala vést pře o to, jaká je definice sociálního média, jaká je sociální sítě a v čem se liší. Během chvilky bylo celkem jasné, že každý u stolu to vidí jinak, a místo nějakého konsesu to víceméně skončilo ve stavu, co člověk to jiný názor. Polovina osazenstva byla ochotná hájit názor, že rozdíl mezi sociálními sítěmi a sociálními médii je zásadní. Div kvůli tomu nezačali stavět palisády a nevzali druhou půlku stolu na zteč :).

Po dlouhé debatě to skončilo větou Pavla Ungra: "Já si myslím, že Filip si myslí, že Šlerka si myslí  ... ". Zkrátka nedobrali jsme se k ničemu.

Pak přišlo konečně na přetřes první téma.

Sociální sítě - komunikační nebo prodejní kanál?

Podle Jindřicha Fáborského je to zcela jistě prodejní kanál, na který je pohlížet ve třech krocích

 1. Fans - Získávání počtu fanoušků
 2. Engagement - Budování vztahu s fanoušky
 3. Rent - Vytěžení prodejů z fanoušků, kde tato fáze není tak rychlá jako u PPC, ale může trvat i řádově déle (týdny, měsíce, roky)

S tím nesohlasil Pavel Ungr, který považuje sociální sítě za komunikační kanál a případné prodeje bere jako sekundární jev, který s komunikací nesouvisí. Jako prodejní část sociálních sítí vidí maximálně placenou část propagace.

Bára Votavová z pohledu spolupráce s velkými klienty také používá sociální sítě jako komunikační kanál, s tím, že velké korporace obvykle sociální sítě jako prodejní kanál nepoužívají ani vlastně používat nechtějí.

Nakonec jsme došli k názoru, že komunikační kanál jsou sociální sítě vždy! Prodejním kanálem pak mohou být, v určitém druhu použití.

Na téma příkladu nějakého vzorového brandu k propagaci pobavil Filip Podstavec hláškou: "Tak třeba z vlastní zkušenosti, pojďme se pobavit o análních kolících .... na sociálních sítích ...", napsané a vytržené z kontextu to působí ještě líp, než vytržené z kontextu debaty ;)

Problémy marketingu a jeho měření na sociálních sítích

ROPO (Resarch Online  Purchase Offline) - tedy hledám informace o zboží, produktu či službě online, ale pak jdu a koupím jí offline. To se hodně špatně měří. I když existují určité cesty jak to udělat. Například pomocí speciálních voucherů s určitým kódem, které půjdou použít při osobním nákupu, jiné telefonní číslo na online reklamě a jiné na offline reklamě apod. S tím souvisí i problémem remarketingu. Kterému reklamnímu kanálu připsat prodej a tím i provizi, případně jak je rozložit, jak je sledovat, jaký mohou mít vůbec sociální média vliv při ROBO a remarketingu. Spousta obecných otázek, na které jsem ovšem neslyšel v rámci diskuze konkrétní odpovědi s řešením.

Odkazy a jejich měření. Řešil se rozdíl umístění odkazu a obrázku na stránku. Obrázek je obvykle úspěšnější, ale špatně se přidává odkaz, protože buď se ukazuje obrázek a odkaz se musí dát do popisu, nebo se ukazuje jen odkaz bez obrázku, pak se ovšem snižuje procento šíření. Zajímavá finta pro měření kampaní použití zkracovačů URL. Díky tomu lze odkazovat i přes url s analytickými parametry. Pro větší firmy stojí za úvahu vlastní zkracovač, kvůli věrohodnosti a nezávislosti na třetí straně.

Poznámky

Z hlaholu a nesourodé diskuze několik dalších zajímavých poznámek

Využívat emoce

Při propagaci nějakého příspěvku, produktu apod. se snažit vždy využívat emoce. To je to, co na sociálních sítích funguje. Popis reality bez zapojení emocí spíš nefunguje a uživatele sociálních sítí neoslovuje.

Pořadí sociálních sítí podle důležitosti v ČR

 1. Facebook
 2. .... dlouho nic, velký odstup
 3. LinkedIn
 4. Google Plus
 5. Twitter
 6. Pinterest
 7. Instagram

Důležitost se může sice lehce měnit podle konkrétního projektu, jsou výjimky pro které jsou vhodnější obrázkové sociální sítě apod. Na velikost zapojené a tím i oslovené populace je ovšem toto pořadí.

Soutěže na Facebooku

Pořádat soutěže je sice v pravidlech zakázáno, ovšem pouze pořádání soutěží využívajících funkčnost facebooku. Tedy nesmí se soutěžit formou lajkování a sdílení. Jsou ale i další cesty jak soutěže pořádat. Například

 • Vlastní aplikace na záložce Fan stránky. Vyžaduje vlastní naprogramované řešení, oblečení do FB hávu.
 • Soutěže pro již přihlášené fanoušky. Tedy soutěž, kterou mohou vidět pouze ti kteří již fanoušky jsou. Nejde tak soutěžit formou, staň se fanouškem a vyhraj. Ovšem soutěžní příspěvek, viditelný pouze pro fan skupinu uživatelů.

Krizová komunikace

Je důležité mít připraveny scénáře krizové komunikace ještě před spuštěním stránek. Je důležité zachovat si chladnou hlavu a případné problematické uživatele řešit osobním přístupem, individuálně a ideálně jiným kanálem než na zdi pomocí příspěvků. Tedy něco jako, nejste spokojení? To nás mrzí, posíláme Vám email s možným řešením Vašeho konkrétního problému.

SEO poznámka na závěr

I když sociální signály mají pro vyhledávače určitou váhu, sociální sítě nejsou další forma linkbuildingu.

Stručně obrazem

Nakonec jako obvykle obrazově lehce s nadhledem

pubcamp-socialni-site-3-2013-01Filip začíná pubcamp slovy: "Seru na to, začínáme"

pubcamp-socialni-site-3-2013-02
zleva Náchodský gang

pubcamp-socialni-site-3-2013-03
zprava pražská galérka

pubcamp-socialni-site-3-2013-04
Když má Bára slovo, nikdo z ní nespustí oči

pubcamp-socialni-site-3-2013-05
Dneska ode mě Filip za uši kvůli pozdnímu příchodu nedostane ;)

pubcamp-socialni-site-3-2013-06
Hloubám, hloubáš, hloubáme

pubcamp-socialni-site-3-2013-07
Další dotazy? Jasně už ti je píšu na síť. Prima, tak chvilku počkáme, než mi to tu pípne a pak hned odpovím

pubcamp-socialni-site-3-2013-08
A pak jsem tady omylem klikla a chtělo to bootovací disketu!

pubcamp-socialni-site-3-2013-09
Afterparty u Sadu, kdyby se nefotilo, tak polovina osazenstva neví že tam byla :)

Pubcamp-mix
Kvůli tomuhle se tomu říká PUBcamp

Komentáře   

Lukáš Pítra
0 #1 Lukáš Pítra 2013-03-28 17:15
Pěkná reportáž - až na ten můj ranní výraz čerstvě vyvoraný myši :-)

P.S.: Je to ROPO efekt (purchase online) :-)

P.P.S.: V chromu se mi nezobrazuje kontrolní obrázek v Captcha
Stanislav Duben
0 #2 Stanislav Duben 2013-03-28 17:34
Lukáš dík za komentář. Na ROPO jsem to už opravil, ono je to s tou zkratkou asi podobné jako s dalšími zkratkami eCPM/RPM, nebo CPI/CPM, nebo CPA/PPA. Já jsem totiž našel na netu i ROBO (http://blog.timesunion.com/seo/robo-effect-research-online-buy-offline/348/) v principu je to to samé jen trochu jiný úhel pohledu a tím i záměna slove ve zkratce z Purchase na Buy ... ale, když je na mediaguru ROPO, tak tedy bude v článku taky ROPO :)

S tím Chromem to prověřím a zkusím dát do pořádku, díky za upozornění.
Stanislav Duben
0 #3 Stanislav Duben 2013-03-28 17:49
Captcha v chrome opravena.
Jan Nachtigal
0 #4 Jan Nachtigal 2013-03-29 19:20
Já tedy musím říct, že alespoň několik věcí pochytil, i když mi chvílemi debata přišla poněkud příliš "vědecká". Viz. síť versus kanál, nebo vliv na SERP.

V odstavci ROPO bych asi použil spíše výraz atribuce než remarketing, který (myslím) řeší něco jiného.

Přidat komentář


Bezpečnostní kód
Obnovit