3. listopad 2014
PubCamp - E-commerce v zahraničí
PubCamp po delší době, v jiném místě než obvyklý bar Sesterna. Jeli jsme do Geekárny. A nebyla to vůbec špatná volba, bylo tam na sebe víc vidět, líp se mi tam fotilo a kdyby bylo téma náhodou nezajímavé, mají tam spoustu společenských her. Ale nic není tak růžové jak by se mohlo na první pohled zdát. Ano, ani tady nemají jahodové knedlíky!
Hostem večera byl Rudolf Krčmář, který je na téma E-commerce v zahraničí - jak začít tím pravým expertem. Téma zajímavé, bohužel pro velkou část účastníků asi mimo jejich dosah, protože se jednalo o rady a postupy jak začít s firmou na zahraničním trhu, ale spíš pro velké firmy s velkým rozpočtem, nicméně i tak se pár zajímavých rad a tipů našlo.
Rudolf Krčmář radí a informuje
Rady, které jsem si z pubcampu odnesl
Hodně záleží na kultuře dané země, je to to první a nejdůležitější o co se zajímejte než na daný trh vstoupíte. Kulturní rozdíly výrazně ovlivní jestli vaše podnikání, stránky, prodejní postupy budou v dané zemi fungovat, nebo zda je potřeba to zásadně změnit. Zajímavá poznámka, velké rozdíly nejsou jen Evropské země versus například Asijské země. Velký rozdíl je i napříč jednotlivými zeměmi v EU
Když jdete na nový trh, je vždy dobré najmout si agenturu na 2 měsíce a využít její znalosti. S daným know-how pak už uvidíte zda u ní zůstat, vrátit se ke své agentuře v ČR, nebo to třeba řešit v rámci vlastního týmu. Tenhle způsob informací o fungování konkrétního trhu vyjde vždy nejlevněji a časově nejlépe
Jak vybrat agenturu? Univerzální agentury jako Ogilvy apod. nejsou šlápnutím vedle, ale nikdy nejsou v dané zemi úplný top. Je dobré podívat se na žebříčky agentur, podívat se koho používá konkurence, případně se někoho z oboru zkusit zeptat koho by doporučil.
Už nastíněné kulturní rozdíly v rámci Evropy. Zatímco na e-shopech se obvykle prodává přes obrázky a pak se dává nejnutnější popis, tak v Německu a Rusku hledají zákazníci technické informace, i ty nejdetailnější, S nadsázkou jaký typ šroubků je použit a kde všude budou ještě pasovat. U Ruska navíc budou kupující hledat co nejvíc referencí.
Pokud děláte lokalizaci pozor na angličtinu. Texty v britské angličtině budou v pořádku pro USA a Austrálii. Ale jakmile použijete americkou angličtinu na webu pro británii je to velký průšvih. Vždy tedy buď GB angličtinu a nebo obě varianty a rozlišovat kterou kde zobrazím.
Martino usměj se - aneb tradiční obrázková fotostory
Martina dorazila za Filipem - budoucí hvězdou marketingového festivalu - a neměla vůbec dobrou náladu. Fotografické výzva večera byla tedy jasná. Martino usměj se!
Nedávám se obvykle rozmazané fotky. Ale tohle přestože to nebyl umělecký záměr, byla z počátku jedna z nejlepších fotek co se mi povedla pořídit.
Jen jsem vzal do ruky foťák, Martina zahájila své zakrývací kung-fu.
Fotograf musí ve chvíli kdy daný subjekt nespolupracuje zahájit vhodnou přesvědčovací strategii.
Vyfotím Martinu tak, aby jí to potěšilo a usměje se.
Koukej Marti jak krásné dlouhé nohy na mých fotkáš máš ...
"Fuj takhle tlustá lýtka !!!" ...
Tak tohle bude opravdu těžký oříšek
Filipe domluv jí!
Filip: "Hele neriskuj, v téhle náladě ti za chvíli rozmlátí foťák o hlavu!"
Zahajuju paparazzi style, aerobiková průprava se začíná zúročovat.
Fotím zpoza krku,z boku, ze strany, nenápadné výstřely od pasu ... horší jak cvičení Jógy
A... NIC!
Prý dej to sem, já tě taky vyfotím ... bojím se, Filip mě varoval ...
Ale dobře tedy, dobrá zpráva foťák se o mou hlavu netříští a chápu i tu fotografickou pomstu na mé osobě.
Zkrátka jen dáte někomu foťák a on vás hned vyfotí jako řezníka Krkovičku, který "5 let seká maso a nic se mu nestalo",
navíc koho to držím pod krkem?
Poslední varování ještě jednou to s tím foťákem zkusíš a narvu ti tu propisku do ...
Tohle je ta chvíle, kdy musíte přestat, tady už jde o holý život!
Jenže nic není nemožné .... a nebudete tomu věřit ale .... Martina se usmála!!! Vítězství! :)
Upozornění: Během pubcampu žádný fotograf nebyl zabit ani zmrzačen, ale doma raději nic podobného nezkoušejte!