19. květen 2014

2. Wordpress konference - report z akce

2-wordpress-konference-introJak už to bývá, dlouho se nic neděje a pak se najednou sejdou tři super akce v jediném dni. Z toho jedna je 2,5 hodiny jízdy autem jedním směrem, druhá přesně opačným, ale stejně daleko a třetí v míste kde jsem, která se ale obejde i beze mě a láká mě nejméně. Kvůli počasí jsem nakonec nejel fotit na nevážnějšího kandidáta sobotního dne "hromadný volný let papoušků", ale místo toho jsem se vydal jiné 2,5 hodiny směrem na Hlubokou na 2. WordPress konferenci. 

Konferenci pořádá česká WordPress komunita, které letošní akci zastřešila firma Wedos. Všude přítomné loga, dárky s logy a hlavně prostory, jídlo a pití bylo na účet Wedosu. Propagace byla na únosné úrovni vzhledem ke sponzorství akce a navíc se mohli návštěvníci podívat do datacentra. Co jsem se tedy dozvěděl zajímavého?

Základní zabezpečení WordPressu - Radek Kučera

Taková první přednáška na rozjezd. Radek zmínil většinu podstatných věcí ohledně zabezpečení WordPressu a jak se nejčasteji dostává hacker na web. V přednášce byly drobné nepřesnosti ohledně SQL injection, to opravdu není na straně webhostingu ale scriptu. Zmínku o používání pouze placeného webhostingu místo free beru jako částečnou propagaci Wedosu, ale na druhou stranu 30 kč měsíčně si opravdu může dovolit platit asi každý.

Zaujalo

Chybělo

Jinak o prevenci brute force attaku, který je na WordPress instalace nejčastější si můžete přečíst taky něco málo v mém článku Prevence brute force attack na Wordpress s přetížením serveru

Jak zrychlit WP pomocí cachovacích pluginů - Jakub Klapka

Pěkně do detailu rozebrané rozšířené nastavení cachovacích pluginů, kdy je vhodné kterou volbu zapnout, či vypnout s ohledem na konkrétní web a to co se na něm provozuje. Univerzální nastavení toti funguje prakticky vždy, ale pokud víte co děláte, dá se výkonost cache ještě o dost zlepšit. Obsahově nemám přednášce co vytknout, jen bych Jakubovi doporučil trošku přednášku oživit, ať už obrázky, sem tam nějakou zábavnou hláškou, protože přes zajímavost tématu, byl občas problém udržet plnou pozornost.

Zaujalo

Principy cachování ve WordPressu - David Biňovec

Asi nejhorší přednáška dne. David byl takovou typickou ukázkou toho jak přednášky nedělat, ale zase by se na něm daly dobře předvést ty nejobvyklejší chyby při přednášení. Udělal prakticky všechny. Chápu ze špatné práce s dechem během přednášky, že buď není zvyklý přednášet nebo je mu to nepříjemné, byla to ale jediná přednáška z které jsem odešel, protože jsem se na ní málem ukousal nudou.

Tipy pro Davida co příště nedělat

WordPress a členské sekce - Tomáš Andrlík

Tohle byla první v seznamu přednášek na kterou jsem se opravdu těšil. Aktuálně zrovna skoro spouštím jeden projekt, který podobné věci řeší a tak mě zajímalo jaké řešení používají jinde a že si rozšířím obzory. Jenže chyba lávky. Sice jsem se dozvěděl k čemu členské sekce jsou, bohužel jen z hlediska "infoproduktů", tedy jak prodávat videa a ebooky. A hlavně jak je nejlepší řešení prodejního automatu pomocí FAPI, Smartmailingu a jak to v zahraničí vydělává miliony. Ach jo Kirš je všude! Nejvíc pobavily uváděné příklady, které v principu ukázaly, že ono výhodné a výdělečné řešení v principu vydělává jen poskytovatelům služeb, tedy provozovatelům FAPI, Smartmailingu a tomu programátorovi co jim to nastaví, ale chudák infopodnikatel vlastně nevydělá. Prý to ale vůbec nevadí, protože je to investice do budoucnosti, do kontaktů ... ehm jsem jediný kdo to vidí jako jasnou habaďůru na ty chudáky co chtějí na infroproduktech vydělat? Ne, podle reakcí v hledišti nejsem jediný.

Zaujalo

Chybělo

Když se Michal Kubíček na konci přednášky opakovaně ptal na konkrétní zisky jednoho webu uváděného jako příklad, tak nakonec jsme se dozvěděli, že systém stál cca 20 tisíc, bez započtení pravidelných plateb FAPI, Smartmailingu na prodejích je hrubý zisk za dva měsíce 35 tisíc (a infoprodukty se často prodávají nejvíc ze začátku), kde nejsou započteny ani provize affil partnerům, ani náklady na vytvoření obsahu (28 videí) a další spousta věcí. Zkrátka jak už jsem psal, opravdu to vydělává velké peníze ... ale komu? No infopodnikatelé to nejsou.

Nejčastější problémy s WordPress, které řeší zákaznická podpora - Daniel Dubravec

To bude nuda, propagace Wedosu a ještě formou přednášky, ech... A hele, ono vůbec ne! Tohle bylo nejmilejší překvapení dne. Suprová přednáška, plná zábavných historek z technické podpory. Díky za skvělé pobavení a připomenutí jak velkou trpělivostí musí technická podpora oplývat.

Tvorba pluginů - Vladislav Musílek

Další prima přednáška, nejen o tom jak tvořit pluginy, ale hlavně jak je testovat, jak po sobě uklízet. Stručné, jasné a přehledné. Důležitá zmínka, pokud vytváříte pluginy pro wordpress sledujte twitter účet @ipstenu, má na starost schvalování a dozvíte se perličky co se občas snaží vývojáři protlačit a schovat.

2-wordpress-konference-01Doběhnout sem narychlo byla fuška, tak doufám, že nebude moc dotazů

Google analytics pro vývojáře a designéry - Petr Bechyně

Prima přednáška, která jasně a srozumitelně vysvětlila základy Google Analytics. Pro mě bohužel na téhle úrovni znalostní naprosto nepřínosná, ale jinak dobře udělaná. Zaujalo mě jen to, že se zmiňuje Google Analytics v době, kdy už je v ostrém provozu Universal Analytics, na který se bude stejně přecházet.

Jak získávat a udržovat odkazy s WordPressem - Zdeněk Dvořák

Konečně! První ze dvou přednášek, kvůli kterým jsem hlavně vážil cestu. Zdenda alias LINKI nastupuju a hned je vidět, že ohledně přednášení je to profík. Slajdy s vhodně vloženými obrázky, forma přednesu. Paráda!

2-wordpress-konference-02Tak se zklidněte, přednáška začíná!

Zaujalo

2-wordpress-konference-03Já se usmívám, ale získávat odkazy je dřina, dřina a ještě jednou dřina

Jak proměnit WordPress ve stroj na peníze - Michal Kubíček

To nejlepší na konec. Nejvíc jsem se ta poslední přednášku těšil a taky nejvíc splnila mé očekávání. Skvěle odprezentováno, hned od samého začátku. Michal je zkušený přednášející a je to znát jak na projevu tak na slajdech. Hned druhý a třetí slajd, bojíte se peněz? Támhle jsou dveře, tady se nedozvíte nic co by se vám líbilo. Říct, běžte pryč je skvělý způsob jak si získat pozornost. Michal ukázal několik projektů, které postavil na WordPressu a rovnou uvedl jasná čísla, kolik takový projekt vydělává/vydělal a kolik stál. Na závěr s určitou propagací Placly, ale WordPress je převážně pro bloggery a živit se psaním je taky forma výdělku.

2-wordpress-konference-04Kdo nemá rád peníze, tak támhle jsou dveře

Zaujalo

Odkaz na slajdy Michala Kubíčka - Jak proměnit WordPress ve stroj na peníze

2-wordpress-konference-05Jak mi ty parohy sluší?

Video záznam všech přednášek

Celá konference se nahrávala, takže se na jednotlivé přednášky můžete podívat zde

https://www.youtube.com/playlist?list=PLc3f3Cd0lK8Q5vnyYBEZVw7teQJKpN5GV

Závěrem

Konference byla fajn, konečně jsem se osobně potkal s některými lidmi co znám jen online a některé přednášky byly celkem přínosné. 2-3 zajímavé myšlenky jsem si z celého dne odvezl, takže konference naprosto splnila mé očekávání. Díky Wedosu za sponzorování a hlavně za ty míčky! Staníkovi se moc líbí a hned se staly jednou z oblíbených hraček. Pokud budu moct tak se příště zase rád zúčastním. Zároveň omluva všem, kteří si semnou chtěli popovídat na afterparty, že jsem musel nečekaně odjet hned po akci, tak třeba jindy a jinde ;).

Další zdroje: